Çocukluk çağı trakeobronşial yabancı cisim aspirasyon tanılı olguların değerlendirilmesi
Evaluation of cases diagnosed with childhood tracheobronchial foreign body
- Tez No: 840286
- Danışmanlar: PROF. FİGEN GÜLEN, DOÇ. DR. ÜLKÜM ZAFER DÖKÜMCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giriş ve Amaç: Trakeabronşial yabancı cisim aspirasyonu hayayolunu tıkayarak oksijenizasyon ve ventilasyonu bozabilen hayatı tehdit edici bir durumdur. Çocuklarda yabancı cisim aspirasyonu genellikle 1-3 yaş aralığında görülür. Ani başlayan öksürük, dispne, hışıltı semptomlarında yabancı cisim aspirasyonundan şüphelenilmelidir. Çoğunlukla öykü ve fizik muayene spesifik olmayabilir. Akciğer grafisi çoğunlukla normal saptanır. Astım atak, akut bronşiolit ve pnömoni ile karışabilir. Trakeobronşial yabancı cisim aspirasyonunun komplikasyonları; atelektazi, pnömotoraks, pnömoni, apse, ampiyem, bronşektazi gelişimidir. Modern bronkoskopi teknikleri geliştirildikten sonra trakeal yabancı cisim aspirasyonu kaynaklı mortalite dramatik olarak düşmüştür. Orta veya yüksek YCA şüphesi olan tüm vakalarda trakeobronşiyalden nesnenin güvenli bir şekilde çıkarılabilmesi için tipik olarak rijit bronkoskopi yapılmalıdır. Bu çalışmanın amacı, yabancı cisim aspirasyonu görülen hastaların klinik özellik ve sonuçlarının belirlenmesi ve bronkoskopi bulgularının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları polikliniğinde 2016- 2021 yılları arasında yabancı cisim aspirasyonu tanısı ile takibe alınan 71 olgu dahil edildi. Tüm hastalara bronkoskopi yapıldı. Hastaların dosyaları özgeçmiş aile eğitimi-yaşam koşulları, şahit durumu, ayrıntılı öykü, klinik, fizik muayene, laboratuvar, akciğer grafisi ve bronkoskopi bulguları, hastanede yatış süresi, entübasyon durumu ayrıntılı öyküsü retrospektif olarak analiz edildi. Bu çalışma.ile çocukluk çağı çocukluk çağı trakeobronşial yabancı cisim aspirasyon vakalarının radyolojik ve klinik olarak değerlendirilip risk faktörleri ve komplikasyonlarının incelenmesi amaçlandı. Bulgular: Hastaların %56,3'ünü (n=40) erkekler, %43,7'sını (n=31) kızlar oluşturmakta idi. Üç yaş altı 60 hasta üç yaş üzeri 11 hasta olduğu görüldü. Aspirasyona şahit olan kişi varlığında erken bronkoskopi anlamlı derecede sık görüldü (p=0,004). Erken bronkoskopi yapılan hasta grubunda ilk yardım uygulaması anlamlı derecede fazla görüldü (p=0,013). Yabancı cisim aspirasyonuna şahit olma durumu değerlendirildiğinde; şahitli aspirasyon %86 (n=61), şahitli olmayan aspirasyon %14 (n=10) oranındadır. Başvuruda gecikmesi olan 26 hastanın gecikme nedenleri sıklık sırasıyla %36,7 (n=11) bronşiolit tedavisi alması, 8 %33,3 (n=10) ailenin geç başvurusu, %23,3 (n=7) tekrarlayan akciğer enfeksiyonu, %6,7 (n=2) bronkoskopi onayı vermemesi gösterildi. Başvuru semptomların sırasıyla çoktan aza doğru görülme sıklığı öksürük %85,9'unda (n=61), dispne %39,4'ünde (hışıltı/stridor/çekilme) (n=28), siyanoz %35,2'sinde (n=25), ateş %8,5'inde (n=6) ve nöbet %1,4'ünde (n=1) görüldü. Ateş yakınması ile başvuran hastaların hepsi (n=6) semptomların başlangıcından en az bir hafta sonra başvurdu. Parçalı aspirasyonda öksürük yakınması anlamlı derece fazla görüldü (p=0,027). Öksürük yakınması olan hastalarda entübasyon anlamlı daha az görüldü (p=0,021). Çalışmamızda hastaların fizik muayene bulguları sıklık sırası ile tek taraflı solunum sesleri (SS) azalması %71,8 (n=51), çift taraflı solunum sesleri azalması %12,7 (n=9), normal %8,4 (n=6), çift taraflı ral/ronküs %5,6 (n=4), hışıltı %8,5 (n=6) sıklıkta görüldü. Geç bronkoskopi yapılan hasta grubunda tek taraflı solunum sesleri azalması anlamlı derecede fazla görüldü (p=0,016). Hastaların laboratuvar periferik yayma değerlendirmesinde nötrofil ortalaması %53,5±20, lenfosit %37,7±18, monosit %6,8±3,5, eozinofil %1,37±1,8 ve C reatif protein (CRP) 1,4±3,7 mg/dl (min:0 max:25,8) görüldü. Geç bronkoskopi yapılan hastalarda CRP değerinde anlamlı yükseklik görüldü (p=0,011). Entübe olan hasta grubunda kanda bakılan periferik yaymada nötrofil yüzdesi anlamlı daha fazla (p=0,009) ve lenfosit yüzdesi anlamlı derecede düşük görüldü (p=0,008). Hastaların akciğer grafisi bulguları incelendiğinde normal grafi bulguları %33,8'sinde (n=24), tek taraflı hava hapsi %46,4'ünde (n=33), mediastinal şift %21,2'sinde (n=15), atelektazi %7'sinde (n=5), konsolidasyon %12,6'sında (n=9), pnömomediastinum %7'sinde (n=5), pnömotoraks %2,2'sinde (n=2), yabancı cisim %2,2'sinde (n=2) görüldü. Pnömonik infiltrasyonu olmayan hastalarda entübasyon anlamlı derecede daha az görüldü (p=0,010). Çalışmamızda hastaların %51'ine (n=36) bronkoskopi ilk 24 saatte, %49'unda (n=34) 24 saatten sonra bronkoskopi yapıldı. Aspirasyon materyallerinin anatomik lokalizasyona göre dağılımında sıklık sırası ile sağ ana bronş %43,6 (n=31), sol ana bronş %35,2 (n=25), bilateral %11,2 (n=8), trakea %7 (n=5) izlendi. Organik materyal aspirasyonu %92,9 (n=66) görülürken inorganik materyal aspirasyonu %7,04 (n=5) görüldü. Hastaların %59'unda (n=42) parçalı aspirasyonu, %38'inde (n=27) tek cisim aspirasyonu görüldü. Araştırmamızda ortalama bronkoskopi sayısı 1,14±0,38, ortalama hastanede yatış süresi ortalama 3,31±3,16 gün ve entübasyon süresi ortalama 0,38±1,07 gün görüldü. Hastaların aspirasyondan sonra sağlık durumları aileler telefon ile aranarak sorgulandı; hastaların %81,7'sinin (n=58) sağlık durumu iyi olduğu, %14,1'inin (n=10) tekrarlayan inhaler ihtiyacı olduğu, %4,2'sinin (n=3) sık 9 akciğer enfeksiyonu geçirdiği öğrenildi. Araştırmamızda ilk 24 saatte bronkoskopi yapılan hastalarda yatış süresi anlamlı derecede kısa bulundu (p=0,047).
Özet (Çeviri)
Background and Objective: Tracheobronchial foreign body aspiration is a life- threatening condition that can obstruct the airway and impair oxygenation and ventilation. Foreign body aspiration in children is usually seen between 1-3 years of age. Foreign body aspiration should be suspected in sudden onset cough, dyspnea, and wheezing symptoms. Often the history and physical examination may not be specific. Chest X-ray is mostly normal. Differential diagnosis includes asthma attack, acute bronchiolitis and pneumonia. Complications of tracheobronchial foreign body aspiration; atelectasis, pneumothorax, pneumonia, abscess, empyema, bronchiectasis development. Mortality from tracheal foreign body aspiration has dropped dramatically after modern bronchoscopy techniques were developed. Rigid bronchoscopy should typically be performed in all cases with moderate or high suspicion of FBA to allow safe removal of the object from the tracheobronchial. The aim of this study is to determine the clinical features and results of patients with foreign body aspiration and to evaluate the bronchoscopy findings. Materials and Methods: Seventy-one patients with the diagnosis of foreign body aspiration, who were followed up in the Ege University Faculty of Medicine Pediatric Pulmonary Diseases outpatient clinic between 2016 and 2021, were included. All patients underwent bronchoscopy. The files of the patients were analyzed retrospectively, including family history, family education-living conditions, witness status, admission symptoms, clinical, physical examination, laboratory, chest X-ray and bronchoscopy findings, length of hospital stay, and intubation status. The aim of this study is to evaluate the childhood tracheobronchial foreign body aspiration cases radiologically and clinically, and to examine the risk factors and complications. Findings: In our study, 56.3% (n=40) of 71 patients were boys and 43.7% (n=31) were girls. There were 60 patients under the age of three and 11 patients over the age of three. Early bronchoscopy was seen significantly more frequently in the presence of witness to aspiration (p=0.004). First aid application was significantly higher in the group of patients who underwent early bronchoscopy (p=0.013). Witnessed foreign body aspiration was seen 11 in 86% (n=61) patients. The reasons for the delay in 26 patients with delay in admission were 36.7% (n=11) receiving bronchiolitis treatment, 33.3% (n=10) late presentation of the family, 23.3% (n=7) recurrent lung infection, 6,7 % (n=2) did not approve bronchoscopy. The frequency of presenting symptoms, from most to least, was cough 85.9% (n=61), dyspnea 39.4% (wheezing/stridor/withdrawal) (n=28), cyanosis 35.2% (n). =25), fever occurred in 8.5% (n=6) and 1.4% (n=1) of seizures. All of the patients (n=6) who presented with fever were admitted at least one week after the onset of symptoms. Cough was significantly higher in partial aspiration (p=0.027). Intubation was significantly less common in patients with cough (p=0.021). In our study, the physical examination findings of the patients were, in order of frequency, unilateral respiratory sounds (SS) decreased 71.8% (n=51), bilateral respiratory sounds decreased 12.7% (n=9), normal 8.4% (n=6) ), bilateral ral/rhonchus were seen with a frequency of 5.6% (n=4), and wheezing with a frequency of 8.5% (n=6). In the group of patients who underwent delayed bronchoscopy, unilateral respiratory sounds decreased significantly (p=0.016). In the laboratory peripheral smear evaluation of the patients, the mean of neutrophils was 53.5%±20%, lymphocytes 37.7±18%, monocytes 6.8%±3.5%, eosinophils 1.37±1.8%, and C-reative protein (CRP) 1, 4±3.7 mg/dl (min:0 max:25.8) was seen. A significant increase in CRP value was observed in patients who underwent delayed bronchoscopy (p=0.011). In the intubated patient group, the percentage of neutrophils in the peripheral blood smear was significantly higher (p=0.009) and the percentage of lymphocytes was significantly lower (p=0.008). When the chest X-ray findings of the patients were examined, normal X-ray findings were found in 33.8% (n=24), unilateral air trapping in 46.4% (n=33), mediastinal shift in 21.2% (n=15), atelectasis 7% (n=5), consolidation 12.6% (n=9), pneumomediastinum 7% (n=5), pneumothorax 2.2% (n=2), foreign body was seen in 2.2% (n=2). Intubation was significantly less common in patients without pneumonic infiltration (p=0.010). In our study, bronchoscopy was performed in 51% (n=36) of the patients in the first 24 hours, and in 49% (n=34) after 24 hours. In the distribution of aspiration materials according to anatomical localization, the frequency of the right main bronchus 43.6% (n=31), left main bronchus 35.2% (n=25), bilateral 11.2% (n=8), trachea 7% (n=5) were observed. While organic material aspiration was observed in 92.9% (n=66), inorganic material aspiration was observed in 7.04% (n=5). Segmented aspiration was observed in 59% (n=42) of the patients, and single-body aspiration was observed in 38% (n=27). In our study, the mean number of bronchoscopy was 1.14±0.38, mean hospital stay was 3.31±3.16, and mean 12 intubation time was 0.38±1.07. The health status of the patients after aspiration was questioned by calling the families by phone; It was learned that 81.7% (n=58) of the patients were in good health, 14.1% (n=10) needed recurrent inhalers, and 4.2% (n=3) had frequent lung infections. In our study, the hospitalization period was found to be significantly shorter in patients who underwent bronchoscopy in the first 24 hours (p=0.047).