Nanoteknoloji uygulaması ile ilaç biyoyararlanımının artırılmasına yönelik yaklaşımlar
Approach to application of nanotechnology for improving drug bioavailability
- Tez No: 236932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN GÜRSOY, PROF. DR. LEVENT ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada nanoteknolojik yöntemler uygulayarak; suda çözünürlüğü az olan veya suda çözünmeyen ilaç etkin maddelerinin çözünürlüklerinin ve çözünme hızlarının, buna bağlı olarak biyoyararlanımlarının artırılması hedeflenmiştir. Nanokristal hazırlanması ile partikül büyüklüğünün küçültülmesi, buna bağlı olarak da partiküllerin yüzey alanındaki artış; çözünürlük, çözünme hızı ve biyoyararlanımda artışa neden olur. Tez çalışmamızda model ilaç olarak ezetimib kullanılmış ve bilyalı değirmen, ultrasonikasyon, yüksek hızda homojenizasyon, el homojenizatörü, birlikte çöktürme, etüvde kurutma, püskürterek kurutma yöntemleri ile ezetimibin nanokristal formülasyonları hazırlanmıştır. Ayrıca, ezetimibin ve nanokristal formülasyonların karakterizasyonu FT-IR, DSC, X-ışını kırınımı analizi, partikül büyüklüğü tayini ile yapılmıştır. Hazırlanan nanokristal formülasyonlarından partikül büyüklüğü ve in vitro çözünme hızı deneyi sonuçlarına göre ultrasonikasyon, bilyalı değirmen ve püskürterek kurutma ile hazırlanan nanokristallerin tabletleri hazırlanmış ve in vitro çözünme hızı deneyleri yapılmıştır. Bu deneyler sonucunda nanokristal formülasyonlarının etkin maddenin çözünme hızını artırdığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is aimed to increase the solubility and the dissolution rate and therefore the bioavailability of poorly water soluble or insoluble active drug substances by using nanotechnological methods. One of the very common medhods is the preparing the drug nanocrystals by decreasing the particle size and increasing the surface area. In our studies ezetimib was used as a model drug and the nanocrystal formulations of ezetimib was prepared by using ball-mill, ultrasonic prob, ultra turrax, hand homogenizator, co-precipitation, heat drying and spray drying. Additionally, the formulation characteristics of ezetimib and nanocrystal formulations were determined by FT-IR, DSC, X-ray diffraction analysis, particle size analysis. Tablets were prepared containing ezetimibe nanocrystals formed by ultrasonic prob, ball-mill, spray dryer according to the results of particle size measurements and in vitro dissolution rates of the prepared nanocrystal formulations. As a result of these experiments it was found that the dissolution rate of the nanocrystal formulations were increased.