Farklı servikal bölge izometrik egzersiz tiplerinin karşılaştırılması
Comparison of different types of isometric exercises in cervical region
  1. Tez No: 236931
  2. Yazar: SERCAN ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma sağlıklı bireylerde servikal bölgede kullanılan farklı izometrik egzersizler sırasında boyun ön ve arka grup kaslarının yüzeyel Elektromiyografiyle(EMG) aktivasyon düzeylerini karşılaştırarak, elde edilen bulgular doğrultusunda bu egzersizlerin tedavide kullanım alanlarını belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya yaş ortalaması 24,2 olan 8'i bayan, 6'sı erkek 14 sağlıklı gönüllü birey dahil edildi. Çalışmaya katılan bireylerde fleksiyon ve ekstansiyon yönünde, fizyoterapistin direncine karşı yapılan, bireyin kendi direncine karşı yapılan, therabandla yapılan ve dinamik izometrik egzersizler sırasında sternokleidomastoid ve erektör spina kaslarındaki kassal aktivasyon ölçüldü ve bu egzersizler arasındaki farklar karşılaştırıldı. Her bir egzersiz 10 sn süreyle 6 tekrar olarak yapıldı. EMG analizleri için her bir EMG kaydının integrali alınmış EMG'si bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the activation levels of posterior and anterior group neck muscles in healthy individuals with surface electromyography(sEMG) during different types of isometric exercises used in cervical region, and to obtain information for usage of these exercises in therapy towards the acquired findings. 14 healthy volunteer individuals included in this study, average age of the subjects was 24.2 years, and 8 of the subjects were female and 6 male. The muscular activation of sternocleidomastiodeus and erector spinae muscles evaluated during isometric exercises; performed with theraband, against physical therapist resistance, against subjects own resistance and during dynamic isometric exercises in directions of extension and flexion, and differences between these exercises were compared. Each exercise performed with 10 second duration and 6 times repetition. Integrated EMG of each EMG recording were found for EMG analysis.