Koronin 1A ifadesinin normal ve NF1 hastalarına ait schwann hücrelerinde gösterilmesi
Detection of coronin 1A expression in normal and NF1 patient?s schwann cells
  1. Tez No: 236936
  2. Yazar: BURCU ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRİYE AYTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Nörofibromatozis tip 1, von Recklinghausen hastalığı, deride pigmentasyon bozuklukları, iskelet ve kardiovasküler sistemlerin tutulumlarının yanı sıra sinir sisteminde tümörleşmeye yatkınlıkla karakterize otozomal dominant kalıtılan bir hastalıktır. Nf1 gen ürünü nörofibromin hücre çoğalması, farklılaşması ve morfogenezini kontrol eden Ras sinyal yolağının negatif düzenleyicisidir. Nörofibromin mutant ise Ras hiperaktiftir ve Ras proteini etkileştiği diğer proteinleri sürekli uyarır. Bu değişiklikler sonucu hücreler kontrolsüz çoğalmaya itilir. Bu nedenle nörofibromatosis tip 1 tümör baskılayıcı gen olarak sınıflandırılmaktadır. Ras sinyal yolağı elemanlarından Protein Kinaz C'nin Koronin 1B proteinini fosforlayarak, Koronin 1B ile etkileşen Arp2/3'ün hücre iskeleti proteinlerinin yapılanmasını düzenlediği bilinmektedir. Benzer yapıdaki Koronin 1A da hücre iskeletinin ana bileşenlerinden olan aktin filamentlerinin organizasyonunu düzenleyen proteinlerdendir. Özellikle immün sistem hücrelerinden makrofajlarda fagozom oluşumunda ve fagozomun lizozom ile birleşmesi sürecinde Koronin 1A aktif rol oynar. Merkezi sinir sistemindeki mononükleer fagositik hücreler olan mikroglialar için Koronin 1A'nın hücre belirteci olduğu gösterilmiştir. Fagositik mikroglialar kadar olmamakla birlikte, periferik sinir sistemi hücrelerinden Schwann hücreleri de hareket ederek akson boyunca ilerler, böylece aksonun korunmasını sağlarlar. Nörofibromların baskın hücre grubu Schwann hücreleridir. Özellikle Nf1 -/- Schwann hücrelerinin tümör gelişiminden sorumlu olduğu bilinmektedir. Bu çalışma kapsamında Koronin 1A'nın hücre kültüründeki ve NF1 zemininde gelişmiş nörofibromdaki Schwann hücrelerinde varlığını, yerleşimini ve ifade düzeyini araştırdık. Bunlara ek olarak nörofibromdaki mast hücrelerinde de Koronin 1A'nın varlığı immünfloresan boyama yöntemi kullanılarak araştırdık. Koronin 1A ifadesinin tümör dokusuna ait Schwann hücrelerinde normal Schwann hücrelerinden daha düşük olduğunu gösterdik. Bulgularımız daha önce değişik tümör tiplerinde yapılmış çalışmalara uyumlu bulunmuştur ve ileride farklı NF1 tümörlerinde yapılacak araştırmalara temel oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Neurofibromatosis type 1, von Recklinghausen disease, is an autosomal dominant inherited disorder characterized by pigmentation abnomalities, failure of skeleton and cardiovascular system together with predisposition of tumorogenesis. Nf1 gen product neurofibromin is negative regulator of Ras protein that controls cell proliferation, differentiation and morphogenesis. Mutant neurofibromin will hyperactivate Ras and stimulate proteins interacted with Ras which are important for cell proliferation and tumor formation. Therefore neurofibromatosis type 1 is classified as tumor suppressor gene. Protein Kinase C, a member of Ras signal pathway regulates Coronin 1B and Arp2/3 proteins which are essential for cytoskeletal organization by phosphorylation of Coronin 1B. Coronin 1A is a protein that structurally similar to Coronin 1B is also known as the actin regulating protein that direct organization of the actin cytoskeleton. In some of the immun system cells, particularly in macrophages Coronin 1A plays an important role in the mechanisms of phagosome and the lysosomal complex formation. Recently it has been shown that Coronin 1A is expressed at the high level in the microglia, which is a mononuclear phagocytic cells found in central nervous system and serves as microglial marker. Schwann cells, which are not as motile as phagocytic microglia, are exist in peripheric nervous system and move along the axons, so they can protect them. Schwann cells are predominant cell population of the neurofibromas and Nf1-/- Schwann cells are responsable for tumorogenic progression.In this study existence, location and the expression level of Coronin 1A protein was investigated in Schwann cell cultures and Schwann cells of NF1 associated neurofibroma sample. In addition we investigated the existence of Coronin 1A in mast cells of neurofibroma using immunofloresence staining technique. Our results are correlated with previous studies which has been done on different tumors in literature and will provided an avenue of studies on different type NF1 tumor samples.