Ratlarda çakşır otu (Ferula elaeochytris Korovin) ekstraktının bazı fizyolojik ve biyokimyasal parametreler ile döl verimi üzerine etkileri
The effects of chakshir (Ferula elaeochytris Korovin) extract on some physiological and biochemical parameters and fertility in rats
  1. Tez No: 871119
  2. Yazar: AHMET CUMHUR AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Üreme fizyolojisinin önemli bir alanı olan spermatogenezis testisin seminifer tübül sınırları içinde spermatogonyum hücrelerinin uzun bir süreçte spermatozoon'a dönüşümüdür. Bu süreç, Dünya genelinde hayvanlar ve insanlarda çeşitli faktörlere bağlı olarak olumsuz etkilenebilmektedir. Yaşanan olumsuzluğun giderilmesi veya yavaşlatılması noktasında halkın tıbbi sağaltımın yanında fitoterapik yöntemlere başvurduğu görülmektedir. Bu bağlamda Türkiye'de, halk arasında çeşitli bitkilerin kullanıldığı bilinmektedir. Ancak, kullanılan birçok bitkinin bilimsel çalışmalar ile desteklenmediği gözlemlenmektedir. Yapılan bu çalışma ile Türkiye'de, son dönemde afrodizyak özelliği nedeniyle kullanılan Ferula elaeochytris Korovin'in kök ekstraktı incelenmiştir. Bu kapsamda, Ferula elaeochytris Korovin ekstraktının spermatozoa üretimi, bazı fizyolojik ve biyokimyasal parametreler üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışma 5 grup; Kontrol (K), Kontrol+Su (KS), 25mg/kg (FE25), 50mg/kg (FE50), 100mg/kg (FE100) ve her grupta 12 erkek rat olacak şekilde planlanmış ve 8 haftalık süreçte Kontrol+Su (KS) grubuna günlük 1 ml su, çalışma gruplarına ise Ferula elaeochytris Korovin'in kök ekstraktı intragastrik gavaj yolu ile verilmiştir. Elde edilen veriler incelendiğinde, 25mg/kg ekstrakt verilen grupta (FE25) spermatozoa motilite ve canlılık oranlarının en yüksek değere ulaştığı belirlenmiştir (p0,05). Çalışmada 100mg/kg verilen grubun (FE100) hayvanlarının yem ve su tüketimleri ile sakrifiye ağırlıkları çok düşük kalmıştır. Ayrıca bu grubun (FE100) spermatozoa konsantrasyonu önemli ölçüde azalırken testis dokularında yüksek dejenerasyon gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Spermatogenesis, an important area of reproductive physiology, is the transformation of spermatogonium cells into spermatozoons in the seminiferous tubules of the testis over a long period of time. This process can be negatively affected by various factors in animals and humans worldwide. At the point of eliminating or slowing down the negativity experienced, it is seen that people resort to phytotherapeutic methods in addition to medical treatment. In this context, it is known that various plants are used among the people in Turkey. However, it is observed that many plants used are not supported by scientific studies. In this study, the root extract of Ferula elaeochytris Korovin, which has recently been used in Turkey for its aphrodisiac properties, was examined. In this context, the effects of Ferula elaeochytris Korovin extract on spermatozoa production and some physiological and biochemical parameters were investigated. The study was planned in 5 groups: control (K), control + water (KS), 25 mg/kg (FE25), 50 mg/kg (FE50), 100 mg/kg (FE100), and 12 male rats in each group. 1 ml of water was given daily to the Control+Water (KS) group, and the root extract of Ferula elaeochytris Korovin was given by intragastric gavage to the study groups for 8 weeks. When the data obtained were analyzed, it was determined that spermatozoa motility and viability rates reached the highest value in the group given 25 mg/kg of FE25 (p 0.05). Feed and water consumption and sacrificed weights of the animals in the group given 100 mg/kg (FE100) were very low. In addition, the spermatozoa concentration in this group (FE100) decreased significantly, and high degeneration was observed in testicular tissues.