Dejeneratif servikal hastalığı olan olgularda, propriyoseptif eğitim ve stabilizasyon egzersizlerinin etkilerinin karşılaştırılması
The effect of stabilization exercises and proprioceptive training in patients with degenerative cervical disease
  1. Tez No: 236935
  2. Yazar: YELİZ ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı dejenaratif servikal hastalığı olan olgularda, stabilizasyon egzersizleri ve propriyosepsiyon egzersizlerinin etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya yaş ortalamaları 41.86±7.24 yıl (stabilizasyon grubu), 44.93±8.04 yıl (propriyosepsiyon grubu) olan, en az 3 aydır devam eden boyun ağrısı olan, 30 hasta dahil edilmiştir. Kronik boyun ağrısı olan bireyler rastgele yöntemle stabilizasyon grubu ve propriyosepsiyon grubuna ayrılmıştır. Çalışmaya alınan olguların, demografik bilgileri alındıktan sonra, değerlendirmeler tedaviye başlamadan önce ve 18 seanslık tedavi programı sonrasında uygulanmıştır. Uygulanan değerlendirmeler, postür, kısalık, palpasyon ağrı şiddeti, ilaç kullanımı, boyun propriyosepsiyonu, normal eklem hareketi, kas kuvveti, kassal endurans, özür seviyesi, ruhsal durum değerlendirmelerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine and compare the effects of stabilization exercises and proprioceptive training. 30 patients who had neck pain more than 3 months randomly allocated into stabilization group and proprioceptive group. Patients had an age range of 41.86±7.24 years and 44.93±8.04 years respectively. After taking demographic data, assesment was performed before and after 18 treatment sessions. The utilised assesments were, posture, muscle length, palpation, pain intensity, medication intake, muscle strength, endurance, neck proprioception, range of motion, disability and psychologic condition. According to our study results, right active lateral flexion in stabilization group, left passive and active lateral flexion in proprioception group and muscle strength of cervical flexors in both groups didn?t show any improvement (p>0.05). Except these , all parameters showed improvement in each group.