Kütahya Ilıca yöresi likenlerinin taksonomik ve ekolojik özellikleri
- Tez No: 23697
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
iv ÖZET“Kütahya Ilıca Yöresi Likenlerinin Taksonomik ve Ekolojik Özellikleri”ni konu alan bu çalışma Türkiye liken florasının belirlenmesine katkıda bulunmak üzere yapılmıştır. Ilıca yöresinde yapılan çalışmada 6 değişik istasyondan 116 liken türünün taksonomik ve ekolojik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca bu türlerin Türkiye'de ve Avrupa'daki yayılış alanları da verilmiştir. Eldeki kaynaklara göre bütün türler çalışma alanından; Callcium viride ve Caloplaca chrysodeta ise Türkiye'den ilk kez kaydedilmektedir. Bölgede kalkerli kayaların yaygın olması nedeniyle bu tip substratlar üzerinde gelişen türler (31 adet), silisli kayalar üzerinde bulunan türlere (17 adet) oranla daha fazladır. Liken florasına ait 54 tür epifitik olup, diğer türler hem kayalar hem ağaçlar ya da kayalar, ağaçlar ve kara yosunları üzerinde gelişmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study titled as 'Taxonomical and Ecological Features of Lichen Species Found in Ilıca (Kütahya)" aims a contribution to the determination of the Lichen Flora of Türkiye. Ecological and Taxonomical features of 116 lichen species growing in the 6 sites of Ilıca region are given. Distribution patterns of these species in Türkiye and Europe are also given. According to our knowledge, all species are recorded for the first time from the study area. Meanwhile Calicium viride and Caloplaca chrysodeta are firstly added to the Lichen of Türkiye. Thirtyone lichen species have been found on the calcareous rocks spread widely in the region. That is more than the number of species (17 species) found on the siliceous rocks. Also 54 epiphytic lichen species have been observed in the study area. Rest of species grows on trees and rocks or more than two substrates.