Hentbolde antrenman ve maç içeriğinin incelenmesi
Investigation of the training and competition contents of handball
- Tez No: 236984
- Danışmanlar: PROF. DR. CANER AÇIKADA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 475
Özet
Bu çalışmanın amacı; üst düzey bayan ve erkek hentbolcuların maç ve antrenman sırasında sergiledikleri farklı hareket miktar ve türlerinin kinematik ve metabolik olarak incelenmesidir. Araştırmaya 7 bayan (B) 11 erkek (E) üst düzey hentbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Sporcuların maç ve antrenmanlarda sergiledikleri hareket ve hareketlere ilişkin kinematik veriler 2 antrenman ve 2 maç sırasında iki sabit kamerayla kaydedilen video görüntülerinden Mathball Delux programı yardımıyla analiz edilmiştir. Sporcuların sabit kan laktat konsantrasyonlarına (SLE: 2.0, 2.5, 3.0, 3.5, 4.0, 5.0 ve 6.0 mmol.L-1) karşılık gelen koşu hızları ve kalp atım hızları (KAH) maksimal koşu testi ile, maksimal koşu hızları (MKH) 10-20-30 m sprint testleri ile belirlenmiştir. Sporcuların hareket profilleri SLE'ne ve MKH'nın farklı yüzdelerine (% 75-80-85-90-95-100) karşılık gelen koşu hızları ile sabit koşu hızlarına (0-0.50-1.66-2.22-3.33-4.16-5.00-5.83-6.66 m.sn-1) göre bireysel olarak kat edilen mesafe, her hız aralığında geçirilen toplam ve ortalama süre, sıklık ve ortalama hız olarak değerlendirilmiştir. Maç ve antrenmanlara verilen KAH cevapları ise % KAHmaks ve SLE'ye karşılık gelen KAH'larda (SLE-KAH) geçirilen süreler üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the amaount and variation of movements in kinematic and metabolic methods in elite handball players during competition and training. 7 Female (B) and 11 male (E) elite handball players were voluntarily participated in the study. Movement patterns and kinematic variables of competition and training were recorded by 2 fixed video cameras, and were analysed with Mathball-Deluxe software for 2 training sessions and 2 official matches. Running velocities and heart rates (KAH) at fixed blood lactate concentrations (SLE: 2.0, 2.5, 3.0, 3.5, 4.0, 5.0 and 6.0 mmol.L-1) were determined with incremental submaximal test, and maximal running velocities (MKH) were determined with 10-20-30 m sprint tests. Movement profiles were categorized according to running velocities at SLE and percentages of MKH (75-80-85-90-95-100 %), and fixed running velocities (0-0.50-1.66-2.22-3.33-4.16-5.00-5.83-6.66 m.sn-1), and were analysed as individual distance covered, total and mean duration, frequency, and mean velocities of different movement categories. KAH responses to matches and training sessions were evaluated as durations of different intervals of KAHmaks% and SLE-KAH.