Bilgisayarlı Simge Afazi Test'inin türkçe adaptasyon ve standardizasyon çalışması
Adaptation and standardization study of Computurized Revised Token Test
  1. Tez No: 236985
  2. Yazar: MERAL DİDEM TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL BELGİN, YRD. DOÇ. DR. BİLGEHAN BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada Computurized Revised Token Test (CRTT)' nin Türkçe adaptasyon ve standardizasyon çalışmasının yapılması hedeflenmiştir. CRTT Türkçe'ye çevrilerek Bilgisayarlı Simge Afazi Test'i (BSAT) olarak belirlenmiştir. CRTT beyin problemi, afazi, bazı dil bozuklukları ve öğrenme problemlerine bağlı oluşan işitsel kavrama ya da işlemleme bozukluklarının doğasını ve derecesini değerlendirmek için geliştirilen hem araştırma hem de standart bir klinik ölçüm aracıdır. CRTT, işitsel işlemleme bozukluğunu sayısallaştırmak ya da ölçmek için geliştirilen standart şekil, renk ve büyüklükteki plastik şekillerin tanımlanması ve manuple edilmesini gerektiren yönergeleri içeren on alt testten oluşmaktadır. Bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ünitesi'nde yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu sol beyin hasarlı afazi tanısı konmuş bireyler; kontrol grubunu ise beyin hasarı olmayan sağlıklı bireyler oluşturmaktadır. Çalışmaya standardizasyon işlemleri için otuz sol beyin hasarlı afazili ve altmış sağlıklı birey katılmıştır. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Etik Kurul İzni alınarak başlanmıştır. Çalışmaya katılan tüm bireylere BSAT uygulanmıştır. Çalışmaya katılan kontrol ve çalışma gruplarının her bir alt test puanı, ara toplam ile genel toplam ve etkinlik puanları hesaplanmıştır. Tüm test genel toplam sonuçlarına bakılacak olursa, kontrol grubu bireylerde genel toplam 14,15 ± 0,75, çalışma grubu bireylerde 11,94 ± 1,28 olarak bulunmuştur. BSAT'in genel olarak çalışma grubu için iç tutarlılık katsayıları (.44) ile (.93); kontrol grubu için de iç tutarlılık katsayıları (.27) ile (.91) arasında değişiklik göstermiştir. BSAT'in test-tekrar test güvenirliği kontrol grubunda tutarlılığın yüksek derecede anlamlı, çalışma grubunda tutarlık anlamlı bulunmamıştır. Ayrıca BSAT'in geçerlik çalışmasında kurutlu geçerliği incelenmiş, BSAT'in cinsiyet değişkeninden etkilenmediği, ancak genel toplam ve etkinlik puanlarının yaşla beraber düştüğü, yani yaştan etkilendiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Our aim was to achieve Turkish adaptation and standardization study of Computurized Revised Token Test. CRTT consists of 10 subtests that require following commands and identifying and manipulating objects of standardized shapes, colors and sizes. Research has been done in University of Hacettepe Ear Nose Throat Audiology and Speech Pathology Department. Left hemisphere aphasia patients (thirty) were composed of study group. Healthy group (sixty subjects) was composed of normal subjects and they did not have any brain pathology or other problems. All individuals were given ?Bilgisayarlı Simge Afazi Test (BSAT)?. All of the subjects? subtest?s mean scores, overall scores and efficiency scores were calculated. For control group, overall score was found to be 14,15±0,75; for aphasic patients it was found to be 11,94±1,28. Cronbach?s alpha was calculated to find out internal consistency of BSAT. For control group, Cronbach?s alpha values were found between (.27) and (.91); for aphasia patients, Cronbach?s alpha values were found between (.44) and (.93). For the test-retest reliability, eight aphasia patients and ten healthy subjects were tested 2 times and Cronbach?s alpha and Pearson correlation coefficient was used to find the difference between two assessments. For the control group, test-retest reliability correlation coefficient was significantly reliable, but for the aphasic patients, test-retest reliability correlation coefficient was negatively found between the two assessments. For validity, sex and age correlations were evaluated and overall scores and efficieny scores were not affected with sex variences for both groups. But overall scores and efficiency scores were affected with age variances.