Sıçanda mesane kaynaklı düz kas gevşetici faktörün salıverilmesinin ve etki mekanizmasının araştırılması
The investigation of the release and mechanism of action of the urinary bladder-derived relaxant factor in rat
  1. Tez No: 236992
  2. Yazar: TURGUT EMRAH BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ŞAHİN-ERDEMLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada mesane kaynaklı gevşetici faktörün salıverilmesi ve etki mekanizması sıçan mesanesinin donör, sıçan anokoksigeus kasının essey doku olarak kullanıldığı bir koaksiyel biyoessey sistemi ile araştırıldı. Koaksiyel biyoessey sistemde asetilkolin gevşeme yanıtı oluşturdu ve bu yanıt kalsitonin geni ile ilişkili peptid (CGRP 8-37), vazoaktif intestinal peptid (VIP 6-28) antagonistleri, taşikinin NK1 (L-732138), NK2 (MEN-10376) ve NK3 (SB-218795), pürinerjik P2 (PPADS) ve adenozin (CGS 15943) reseptör antagonistleri yanı sıra kapsaisin ve ?-kimotripsin ile değişmedi. Muskarinik antagonistler telenzepin, AF-DX 116, darifenasin, 4-DAMP, tropikamid ve atropin asetilkolin yanıtlarını inhibe etmiştir. Muskarinik agonistler betanekol, pilokarpin, McN-A-343 ve antikolinesteraz fizostigmin de asetilkoline benzer şekilde gevşeme yanıtı oluşturmuştur. Adenilat siklaz inhibitörü SQ-22536 ve protein kinaz A inhibitörü KT-5720 asetilkolin yanıtlarını inhibe ederken guanilat siklaz inhibitörü ODQ ve protein kinaz C inhibitörü H-7 etkilememiştir. P2X agonisti ?,ß-metilen ATP de koaksiyel biyoessey sistemde gevşeme oluşturmaktadır ve bu yanıt PPADS, SQ-22536 ve KT-5720 ile inhibe olmuştur. Mesane striplerinde ise asetilkolin ve ? , ? -metilen ATP ile kasılma yanıtı elde edilmiş ve bu yanıtlar SQ-22536 ve KT-5720 ile değişmemiştir. Sonuç olarak mesane kaynaklı gevşetici faktör bir nöropeptid ya da pürinerjik mediyatör değildir. Bu faktörün salıverilmesine M1- ve M3- muskarinik reseptörler aracılık etmektedir ve adenilat siklaz-protein kinaz A salıverilmesinde ve/veya gevşetici etkisinde rol oynamaktadır. Ayrıca bu faktör detrüsörün kasılması ve endojen asetilkolin ile de salıverilebilir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the release and mechanism of action of the urinary bladder-derived relaxant factor was investigated by a coaxial bioassay system consisting of rat bladder as the donor and anococcygeus muscle as the assay tissue. Acetylcholine elicited a relaxation response that was not altered by the antagonists of calcitonin gene-related peptide (CGRP 8-37), vasoactive intestinal peptide (VIP 6-28), tachykinin NK1 (L-732138), NK2 (MEN-10376), NK3 (SB-218795), purinergic P2 (PPADS) and adenosine (CGS 15943) receptors as well as capsaicin and ?-chymotrypsin in the coaxial bioassay system. The muscarinic antagonists telenzepine, AF-DX 116, darifenacin, 4-DAMP, tropicamide, and atropine antagonized the acetylcholine response. Muscarinic agonists bethanechol, pilocarpin, McN-A-343 and the anticholinesterase agent physostigmine also induced relaxation like acetylcholine. Adenylate cyclase inhibitor SQ-22536 and protein kinase A inhibitor KT-5720 inhibited the acetylcholine response while guanylate cyclase inhibitor ODQ, and protein kinase C inhibitor H-7 did not have any effect. The P2X agonist ?,ß-methylene ATP also produced relaxation that was inhibited by PPADS, SQ-22536 and KT-5720 in the coaxial bioassay system. In bladder strips, acetylcholine and ? , ? -methylene ATP elicited contractions that were not altered by SQ-22536 and KT-5720. In conclusion, the urinary bladder-derived relaxant factor is neither a neuropeptide nor a purinergic mediator. M1- and M3- muscarinic receptors mediate the release of this factor and adenylate cyclase and protein kinase A are involved in its release and/or relaxant effect. Furthermore, the contraction of the detrusor and the endogeneous acetylcholine are also capable of releasing this factor.