Ratlarda sodyum taurokolat ile oluşturulan akut nekrotizan pankreatitte Adalimumab'ın etkileri
The effects of Adalimumab on acute necrotizing pancreatitis induced by sodium taurocholate in rats
  1. Tez No: 236993
  2. Yazar: SELMA DİNÇER TEKEKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Akut pankreatit herhangi bir etyolojik ajanla pankreas enzimlerinin uygunsuz aktivasyonu sonucu oluşan inflamatuvar bir hastalıktır. Teknolojideki önemli gelişmelere rağmen morbite ve mortalitesi hala yüksektir. Tedavisi ve komplikasyonlarının önlenmesi konusunda soru işaretleri vardırSon dönemde yapılan çalışmalarda sitokinlerin akut pankreatit patogenezinde ve sonrasındaki inflamatuvar cevapta kritik öneme sahip olduğu gösterilmiştir. Deneysel akut pankreatit modellerinde inflamatuvar sitokinleri hedef alan ajanların kullanılması tedaviye yeni bir boyut kazandırmıştır. Rekombinant humanize solubl TNF-? reseptörü-2 (p75) olan etanercept ve monoklonal antikor olan infliximabın deneysel akut pankreatit modellerinde akut pankreatit gelişimini hafiflettiği gösterilmiştirBu çalışmada deneysel modelde sodyum taurocholate kullanılarak oluşturulan akut pankreatitte TNF-?'ya karşı oluşmuş tam bir insan rekombinant antikoru olan adalimumab kullanıldı. Bu amaçla ratlar 4 gruba bölündü. GrupI ve GrupII'de akut pankreatit pankreatik kanala % 3 sodyum taurokolat enjeksiyonu ile oluşturuldu. GrupI'deki ratlara tedavi amacıyla 0,5 mg/kg dozda Adalimumab intraperitoneal olarak taurokolat enjeksiyonu ile eşzamanlı olarak uygulandı. GrupIII'deki ratların batınları açılarak pankreatik kanala taurokolat çözücüsü verildi. Grup IV deki ratlara herhangi bir işlem uygulanmadıTüm gruplardaki ratlar akut pankreatit oluşturulduktan 24 saat sonra sakrifiye edildi. Grup I ve II'deki ratların serum amilaz ve LDH düzeyleri diğer guruplardaki ratların değerlerine göre önemli ölçüde yüksek tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Acute pancreatitis is an inflammatory disease which is a result of improper activation of pancreatic enzymes with an etiologic agent. Mortality and morbidity rates are still high despite the technological advances. There are many question marks about its cure and prevention of complicationsIn recent years, studies shows us cytokines have critical importance in pathogenesis of acute pancreatit and inflammatory response. In experimental acute panceratit modellings, application of agents targeting the inflammatory cytokines are being very important. It was shown that progression of pancreatitis had been retarded with etanercept, recombinant humanized soluble TNF-? receptor-2 (p75); and infliximab, monoclonal anticoreIn our experiment; we used the adalimumab, a human recombinant antibody, against to TNF-? which was formed during the sodium taurocholate induced acute pancreatitis. For this aim rats were divided into four groups. In Group I and Group II acute pancreatitis was induced with the injection of 3% sodium taurocholate into the pancreatic canal. Adalimumab was simultaneously administered at 0,5 mg/kg intraperitoneallyto rats in Group I. Taurocholate solvent was administered to abdomen of rats ın Group III. No procedures were carried out with Group IVAcute pancreatit has occurred all rats were sacrificed 24 hours later. Serum amylase and LDH levels were significantly higher in Group I and II, compared to other groups.