Overektomi uygulanan sıçanların detrusor düz kasında hücre içi kalsiyum hareketleri üzerinde hidrojen sülfürün etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of hydrogen sulfide on intracellular calcium movements in detrusor smooth muscle of ovariectomized rats
  1. Tez No: 872385
  2. Yazar: IŞIK CENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT TUĞBA KANDİLCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yaşlanmaya bağlı olarak östrojen seviyelerindeki azalma sonucunda kadınlarda menopoz döneminde inkontinans şikayeti ortaya çıkar. Hidrojen sülfür detrusor üzerinde gevşetici etkisi olan bir endojen gazotransmitterdir ve üretimindeki enzimlerin ekspresyonunda östrojenin de rolü vardır. Östrojen tedavisi postmenopozal şikayetlerin giderilmesi için uygulanabilmektedir. Bu tez çalışmasında, overektomi ile oluşturulan menopoz modelinde β-eskin ile permeabilize edilmiş sıçan mesane detrusor düz kasında karbakol ile indüklenen kasılma yanıtında hücre içi kalsiyum mekanizmaları ile bu mekanizmalarda hidrojen sülfürün etkisi ve 17-ß östradiol ile hormon replasman tedavisinin değişen hücre içi kalsiyum hareketleri üzerindeki olası etkileri incelenmiştir. Overektomize sıçanda permeabilize detrusor düz kasında karbakol ile elde edilen kasılma yanıtları artmakta ve östradiol tedavisi ile bu artış geri dönmektedir. Sarkoplazmik retikulum inozitol trifosfat reseptör blokörü heparin ve kalsiyum kanalı blokörü ryanodin, Rho kinaz inhibitörü Y-27632 ile protein kinaz C inhibitörü GF-109203X varlığında overektomize sıçan detrusorunda artmış karbakol kasılma yanıtları anlamlı olarak azalmaktadır. Buna ek olarak, overektomize sıçan detrusorunda karbakol ile elde edilen kasılmada hidrojen sülfür donörü NaHS ile inkübasyon sonrasında anlamlı bir azalma görülmesi menopozda karbakol yanıtındaki artışın hidrojen sülfür ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Bu tez çalışmasında elde edilen bulgular hem bu deney modelinin benzer çalışmalarda kullanılabilmesi açısından hem de inkontinans tedavisinde yeni ilaç moleküllerinin geliştirilebilmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Women experience incontinence during menopause, as a result of the decrease in estrogen levels due to aging. Hydrogen sulfide is an endogenous gasotransmitter which has relaxant effect on detrusor smooth muscle and estrogen has role in the expreession of enzymes in its production. Estrogen replacement therapy can be applied to relieve postmenopausal complaints. In this study, intracellular calcium mechanisms and the effect of hydrogen sulfide on these mechanisms on carbachol induced contraction responses of the rat bladder detrusor smooth muscle permeabilized with β-escin in the menopause model induced by ovariectomy and also the possible effects of hormone replacement therapy with 17-ß estradiol on the changing intracellular calcium movements have been studied. On permeabilized detrusor smooth muscle of ovariectomized rats, carbachol induced contraction responses increased and this increase was reversed by estradiol treatment. The increased carbachol contraction responses in ovariectomized rat detrusor were significantly reduced in the presence of the sarcoplasmic reticulum inositol trisphosphate receptor blocker heparin, the calcium channel blocker ryanodine, the Rho kinase inhibitor Y-27632, and the protein kinase C inhibitor GF-109203X. Additionally, the significant reduction in carbachol-induced contraction observed after incubation with the H2S donor NaHS in ovariectomized rat detrusor suggests that the increased carbachol response in menopause may be related to hydrogen sulfide. The findings of this thesis study are important both for the potential use of this experimental model in similar studies and for the development of new drug molecules for the treatment of incontinence.