İnşaat yatırımlarında süre-gider optimizasyonu-bir uygulama
- Tez No: 23700
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLKER ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ülkemizdeki küçük ve orta ölçekli toplu konut üretiminde en önemli sorunun yatırımların zamanında ve öngörülen maliyetle tamamlanamaması olduğu bilinmektedir. Bu konudaki bilimsel araştırmaların azlığı ve uygulayıcıların geleneksel plansız çalışma alışkanlıkları problemin çözümünü güçleştirmektedir. Sonuçta, giderek artan bu tür sorunlar da sırasıyla iş veren, yüklenici ve ülkenin genel ekonomisinin zarar görmesine yol açabilmektedir. Yatırım projelerinin teslim süresi ile maliyetleri arasında en uygun ilişkinin araştırılması bugüne değin yeterince etüd edilmemiş ve önemsenmemiştir. Oysa, tüm gelişmiş ülkelerde yıllardan beri yapıldığı gibi en önemli konu bu iki unsuru en iyi biçimde uyumlandırmaktır. Bu çalışmada yukarıda önemi vurgulanan en düşük maliyeti veren proje teslim süresi için mevcut bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. PC bilgisayarlar için GW-Basic dilinde hazırlanan program, yapımı halen devam etmekte olan küçük ölçekli bir toplu konut inşaatına güncel ve gerçek verilerle uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlarla uygulamadakiler arasında büyük bir yakınlık tespit edilmiştir. Ayrıca, programın veri girişinin şantiyede günlük çalışmalara paralel olarak yürütülmesi, izlenmesi ve proje düzenlemelerinin kolayca yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Anahtar Kelimeler Süre-Maliyet En iyilenmesi, Proje Teslim Süresi, Yatırım Planlaması, İnşaat iş Programlaması, Yapı Proje Çizelgelemesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It's known that, the most important problem in the production of the collected houses with small and medium scales in our country is, the investments could not be completed at the right time and with the cost that kept in mind. The insufficiency of the scientific researches in this topic and the traditional familiarity of studying without planning, make the solving of the problem hard. As a results this kind of problems that increasing gradualy with order cause to suffer harm of the employer, the financier and the general economy of the country. The researching of the most possible relationship between investment projects due date and their cost haven't been investgated and considered important up to date. However, as it has been done in all the developed countries for years, the most important topic is to have been harmonized this to elements in the best way. In this study, a present computer programme has been improved for the project due date which has the least cost. The programme is prapered in GW-Basic for PC computers, and it has been applied to the real constractions of collected houses with the small scale that are still in progress. A great similarity has been found between the obtained the results, and the applications it is possible to input the data of the programme to the daily work, and it is also possible to follow the site work by programme, according to these possibilities the project design can be done more easily. Keywords :Time-Cost Trade Off Optimization, Project Due Date, Investment Planning, Constraction, Network Programming, Building Project Scheduling.