Mersin ili tıbbi atıklarının yakılarak bertarafına yönelik uygun bir yakma sisteminin belirlenmesi
Determination of proper burning system,oriented to the elimination of medical wastes by burning in Mersin
- Tez No: 237014
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Mersin ilinde oluşan tıbbi atıklar Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından toplanarak Çavuşlu Mahallesi yakınlarında bulunan çöp alanına götürülerek gömülmektedir, bu sebeple büyük ölçüde hastalık riski taşımaktadır.Bu tez çalışmasında; Mersin ilinde oluşan yaklaşık 2000 ton/yıl tıbbi atığın yakılarak bertaraf edilmesi için İSTAÇ, İZAYDAŞ ve AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ örnekleri incelenmiş, uygulamanın detaylı bir betimlemesi yapılmış ve çevresel ve Mersin ili açısından uygun olabilecek bir tıbbi atık yakma sistem model önerisi sunulmuştur.Bu araştırmalar sonucunda; atıklar, yakıt olarak doğalgazın kullanıldığı, fazla hava yöntemi ile çalışan bir döner fırında yakılarak, yakma işlemi sonucu oluşan gaz ve küllerin çevreye en az zarar verebilmesi için kireç ile reaksiyona sokulduğu, su püskürtülerek soğutma işlemlerine tabi tutulduğu, en az seviyeye indirgenen baca gazlarının, elektrostatik veya torbalı filtrenin kullanıldığı, uygun ölçülere sahip bir bacadan havaya verildiği, oluşan küllerin toplanıp gömüldüğü bir tesis modeli oluşturulmuştur.Bu tesis sayesinde atıkların yakılarak bertarafı ile atıklar, hacim olarak %95, kütlesel olarak %75 oranında azaltılacaktır.Hedeflenen hastalık ve çevre kirliliği riski en az seviyeye indirgenecek ve atıkların yakılmasından elde edilecek enerjinin buhar, elektrik ve ısı enerjisi olarak kullanılması ile tesisisin işletme giderleri önemli ölçüde karşılanabilecektir.
Özet (Çeviri)
The medical wastes in Mersin are regulary collected, heaped up and finally buried by Mersin Municipality at an area around Cavusoglu District. This constitutes a high potential risk for human health.On this study, ISTAC, IZAYDAS and AKDENIZ UNIVERSTY models were examined a suitable method suggested by considering the environment in Mersin and a detailed explanation provided. Suggested method for elimination is burial of the medical waste produced in Mersin 2000 ton/year.At the end of these investigations; a facility model was constituted that includes natural gas fuel type burned in a rotating furnace that works with excess air method, exhaust gas and ashes were combined with a kind of lime not to damage the environment, a refrigeration process works with spraying water, reduced the minimal level of chimney gasses, electrostatic and bagged filter system, true chimney dimensions and finally a proper burying system where ashes collected.By the method that will be established can be burned and sterilized and so these churns are reduced at a rate of 95% as volumetric and 75% gravimetric.In this way, the target risk of disease and pollution can be minimized and facility?s vital managing expenses are covered by burning these churns and so getting steam, electric and heat energy from this process.