Değişik kimyasal kompozisyondaki alüminyum alaşımının sürtünme karıştırma kaynak (friction stir welding) yöntemiyle kaynak edilebilirliğinin incelenmesi
The investigation of welding by friction stir welding method of different chemical composition of aluminum alloy
  1. Tez No: 237015
  2. Yazar: İLKER EKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada sürtünme karıştırma kaynağı yöntemiyle birleştirilen alüminyum döküm levhaların kaynak bölgelerinin değişen parametrelerle mikrosertlik ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Kaynak süresince karıştırıcı ucun devir sayısı ve kaynak ilerleme hızı değişken parametreler olarak alınmıştır. Alüminyum alaşımlı levhaların kaynağında SAE 8620 malzeme numaralı sementasyon çeliğinden imal edilmiş batıcı uç kullanılmıştır. Karıştırıcı ucun devir hızı sabitken kaynak ilerleme hızı dört farklı değerde seçilmiştir. Kaynaklı birleştirmelere metalografik ve mekanik testler yapılarak işlem parametrelerinin etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the microhardeness and mechanical properties of welding zones of cast aluminum sheets welded by friction stir welding method have been examined with variable parameters. During welding, rotational speed of the welding stir tool and welding speed were choosen as the variable parameters. A welding tool made of cementation steel (material number being SAE 8620) was employed in the welding of aluminum plates. Four different welding speed is considered at constant rotational speed of the mixer tip. Influence of process parameters were investigated by metallographic and mechanical tests.