Silindirik yığma yapıların numerik modellemesi ve lif takviyeli polimer ile takviye edilmesi
- Tez No: 237032
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. MURAT TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı; yüksek silindirik yığma yapıların lif takviyelipolimer (Fiber Reinforced Polymer) malzemesi ile güçlendirilerek silindirik yüksekyığma yapıların performansındaki değişime bakmaktır.Birinci bölümde; yapılan çalışmanın genel tanımı yapılmıştır.İkinci bölümde; yığma yapının tanımı yapılmıştır.Üçüncü bölümde; yığma yapılarda kullanılan malzemeler, tarihi depremlerin yığmayapılar üzerindeki etkileri, marmara bölgesindeki tarihi depremler ve bu depremlerinminareler üzerindeki etkilerine değinilmiştir. Ayrıca deprem etkisi altındaki yığmayapının davranışı ve yığma yapıların mekanik özellikleri açıklanmıştır.Dördüncü bölümde; yüksek silindirik yapılardan olan minarelerin yapısal incelemesi,minarelerin geometrik özellikleri ve inşaatının nasıl yapıldığı anlatılmaktadır.Dolmabahçe camisi'nin minaresi üzerinde yapılan deneysel çalışma, caminin tarihive camide kullanılan taşın mekanik özellikleri hakkında bilgi verilmiştir.Minarenin üç boyutlu analizi SAP2000 programı kullanılarak oluşturulmuş veminarenin modal analizi yapılarak periyodu bulunup daha önceden minare üzerindeyapılan testlerle karşılaştırılmıştır. Yapılan bilgisayar modelinin açıklaması yapılmışve Afet bölgelerinde yapılacak yapılar hakkındaki yönetmelikte tanımlı yerel zeminsınıflarının özel tasarım ivme spektrumu kullanılarak analizin sonuçları zeminsınıflarına göre tablolanmış sonuçlar irdelenmiştir.Beşinci bölümde; minare lif takviyeli polimer malzeme ile güçlendirilmiştir.Güçlendirmeden önce yapılan bilgisayar modeli deney ile kalibre edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this master thesis is to look at the change of the cylindirical high masonrystructures performance after they are strengthened by the fiber reinforced polymermaterial.In the first section, general definition of the working was made.In the second section, definition of the masonry structure was made.In the third section, materials used in masonry structures, the effects of historicalearthquakes on the masonry structures, historical earthquakes and their effects on theminarets, the behaviours and mechanical properties of this masonry structures weredescribed.In the fourth section, structural examination of the minarets which are of highcylindirical structures, geometric properties of minarets and how their buildingswere made, were described.Information about the experimental working studied on the minaret of DolmabahçeMosque, the history of the mosque and the mechanical properties of the stone used inthe mosque were given.Three dimensional analysis of the minaret was made by using SAP2000 and theperiod of the minaret was found by makin modal analysis and the comparison wasmade with the experimental studied on the mianaret before.The computer modelling description was made and the results of the analysis that areprepared according to the ground classes were examined by using private designaccelaration spectrum of the local ground classes which are identified in the TurkishSeismic code.