Bütünleşik koruyucu ve tahmin edici bakım sistemleri için kullanılabilir modeller
Practical models for integrated preventive and predictive maintenance systems
- Tez No: 237036
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YÜZÜKIRMIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, bakım kavramı, bakımın gelişimi, Türkiye'de bakım düşüncesi, bakımda güvenilirliğin önemi irdelenmiştir. Bakım faaliyetlerinin optimum şekilde yürütülmesi amacı ile bakım planı ve bütünleşik bakım sistemi geliştirmek için izlenecek yol haritası önerilmiştir. Önerilen yöntem çalışmada adım adım açıklanmıştır. Bahsi geçen adımlar bakım çalışmalarına gerek duyan tüm işletmelerde kolaylıkla uygulanabilir.Çalışma ile Bakım Onarım Takip Bilgi Sistemi temel bir model olarak geliştirmiştir. Böylelikle bakımların ve arızaların kayıt altına alınması, maliyetlerin izlenmesi, işletme faaliyetlerinin bütünleşik şekilde yönetilmesi ve bu sayede makinelerin ömrünü ve verimliliğini artırmak, bakım masraflarını, zaman kaybını en aza indirmek ve bakım kararlarına hız ve kolaylık sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of maintenance, development of maintenance, reliability in maintenance and maintenance in Turkey, are researched. With the aim to continue maintenance activity optimally, a map is suggested for maintenance planning and integrated maintenance system. The suggested method is explained with steps. The steps can be used by all firms which need maintenance activity.Furthermore, a Maintenance Information System is developed. In this program, maintenances system records, failures of machines and tools, costs, and other administrative activities are monitored in a integrated fashion. Consequently, improving machine lifetime, increasing effective utilization, reducing the maintenance cost and time, easiness and quickness for maintenance decisions are aimed.