Yukarı Kızlırmak havzasında aylık yağış verilerinin istatistiksel analizi
Statistical analysis of monthly precipitation in the Upper Kizilirmak river basin
- Tez No: 237059
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA Y. KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, Yukarı Kızılırmak Bölgesindeki 4 adet yağış istasyonunun (Yamula-Gülşehir-Söğütlühan-Bulakbaş) belirli dönemlerine ait yağış verileri kullanılmış ve bu istasyonların aylık toplam yağışlarına ait olasılık dağılımlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Normal, Lognormal, Gamma ve Gumbel dağılımları kullanılmıştır. Bu istasyonlarda her bir ay için elde edilen olasılık dağılımlarının uygunluğu Ki-Kare ve Kolmogorov-Smirnov testleri ile değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda istasyon verilerinin bütün dağılımlara uygunluk gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, precipitation data were obtained from 4 precipitation station (Yamula-Gülşehir-Söğütlühan-Bulakbaş) for season in Yukarı Kızılırmak Region, and it is aimed to determine the probability of distribution from the monthly total precipitation. For this aim; Normal, Lognormal, Gamma and Gumbel distributions were used. For the validation of the calculated probability distributions, Ki-Kare and Kolmogorov Smirnov tests are used.