Betonarme donatısında aderans ve yorulma
Adhesive and fatigu of reinfocement in concrete
  1. Tez No: 237058
  2. Yazar: ALPER DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ KILINÇ, YRD. DOÇ. DR. ORHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, statik ve dinamik sıyırma yükleri altında, beton çekme mukavemetinin ve ankrajlama açısının betonarme donatı aderans kuvveti üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Burada ankraj donatılarının çapı ve türü sabit tutularak, 15 cm çapında 10 cm yüksekliğinde 24 adet silindir numune, yüzey açıları farklı 33 adet küp numune kullanılmıştır.Donatı çekme aletine aderansta sıyrılma deneyi yapabilmek için özel bir çelik kalıp hazırlanmıştır. Betonun çekme dayanımının aderans üzerindeki etkisini inceleyebilmek için, numune ile kalıbın yükleme yüzeyi arasına yerleştirilmek üzere 12 mm kalınlığında, delik çapı 2, 4, 7, 8 cm olan 4 adet çelik plaka hazırlanmıştır. Ayrıca 2 ve 8 cm delik çapındaki plakalar kullanılarak, betonun çekme dayanımının aderansta yorulmaya etkisi incelenmiş, 2000 yükleme ve boşaltmadan sonra statik çekme yapılmış, 2 cm delik çapı için yorulmanın etkisinin büyük olduğu, ancak 8 cm için etkilemediği görülmüştür.Sonuç olarak, delik çapı ve ankrajlama eğimi arttıkça dinamik ve statik donatı sıyırma aderans kuvvetlerinin azaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, under the static and dynamic loads, the effect of tensile stress of concrete and anchorage angle on pull-out force of reinforcement adhesive is studied. Here in the type and diameter of steel anchorage is assumed constant for all the specimans and 24 plain and reinforced concrete sylindrical specimens 15 cm in diameter and 10 cm in hight and 33 plain and reinforced concrete cube specimens are prepared. For the tensile machine a special steel model is prepared to pull-out the reinforcement through the concrete. To investigate the effect of tensile stress of concrete on adhesive to fit inner loading face four steel plates with a whole 2, 4, 7, 8 cm in diameter and 1.2 cm in tickness is prepared.To investigate teh effect of tensile stress of concrete on fatigue of edhesive, using plates with a whole of 2 and 8 cm in diameter, two tests is conducted. It showed that after 2000 cycling the effect of fatigue is getting less when whole diameter of plate becomes bigger.As a resut of this study. ıt is inverstigated that when the whole diameter and angle of anchorage are increased the pull out force of reinforcement adhesive is decreased.