Bazı çift-çift ve çift-tek EU ve GD çekirdeklerinin yapısal özelliklerinin incelenmesi
The investigation of structural features of some even-even and even-odd EU and GD nucleus
- Tez No: 237064
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ULUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında (150 ? A ? 190) deforme bölge başlangıcında bulunan Gd ve Eu çekirdeklerinin enerji düzeyleri ve B(E2) geçiş olasılıkları belirlenmiş, elektromanyetik geçişlerine ait ?(E2/M1) çok kutuplu karışım oranları etkileşen bozon modeli kullanılarak incelenmiştir. Yapılan hesaplamalar da PHINT kodu kullanılarak B(E2) geçiş olasılıkları ve teorik enerji düzeyleri hesaplanmıştır. ?(E2/M1) çok kutuplu karışım oranlarını hesaplayabilmek için iterasyon metodu ile ardışık artan ?(E2/M1) Değerlerine bağlı olarak ?A- değerlerinin değişimi hesaplanarak tablo haline getirilmiştir. Oluşturulan bu tablodan hata oranı minimum olan deneysel ?(E2/M1) değerine karşılık gelen ?A- değeri belirlenerek bütün geçişler için bu ?A- değerine karşılık gelen ?(E2/M1) değerleri teorik olarak hesaplanmış ve hata oranları belirlenmiştir. Tezin dördüncü bölümünde ise hesaplamış olduğumuz teorik enerji seviyeleri, B(E2) geçiş olasılıkları ve ?(E2/M1) çok kutuplu karışım oranları deneysel verilerle karşılaştırıldı. Yapılan teorik hesaplamaların deneysel verilerle uyum sağladığı gözlenmştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the energy levels and B(E2) transition probabilities of Gd and Eu nucleus have been determined in the initial of deformation region (150 ? A ? 190) , ?(E2/M1) multipole mixing ratio about electromagnetic transitions have been investiageted by using the interacting boson model. The B(E2) transition probabilities and the theoretical energy levels have been obtained in our calculations by using of PHINT code . In order to calculate ?(E2/M1) multipole mixing ratios the variation of -A- values which is depend on sequentially ascent ?(E2/M1) were calculated by using of the iteration medhod and than these obtained results have been tabulated. From this, the values of A which correspond to the experimental values of ?(E2/M1) with minimum error have been determined, and the values of ?(E2/M1) with minimum error have been theoretically calculated for all transition. Finally , the obtained results of the theoretical energy levels of Gd nucleus, transition probabilities B(E2) and ?(E2/M1) multipole mixing ratios have been compaired with the experimental data respectively. It has been observed that our obtained theoretical results are agreement with the experimental data.