Metropoliten bir alan olarak İstanbul'da kalabalıkların ürettiği mekanların okunması
Reading the spaces which are produced by crowds in Istanbul as a metropolitan area
- Tez No: 237087
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA FİDANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde birbirinden farklı mekansal ilişkilerin birbirleriyleetkileşerek ve dönüşerek açığa çıktığı alanlardan biri de metropoldür.Metropolde kalabalıklar farklı zaman ve biçimlenmelerde bir arayagelebilmekte, kimi zaman rastlantısal kimi zaman da kaçınılmaz olarak kendimekanlarını üretebilmektedirler.Bu tezde; metropolde kalabalıkların gerçekleştirdikleri eylem ve olaylarlaürettikleri geçici mekanlar; bir okumaya tabi tutulmuştur. İstanbul'da farklızaman ve yerlerde kalabalıkların izi sürülmüş, ürettikleri mekanlargözlemlenmiş, deneyimlenmiş, ve mimari bir metin olarak okunmuştur. Okunanher bir mekana, ait mimari metin; program, sınır, hareket bağlamında imge ileberaber sunulmaktadır.İlk bölüm, mimarlık tarihi boyunca mimarlığın temel konularından biriolan mekan anlayışındaki değişiklikleri kısaca özetlemekte ve bu bağlamdatezin hangi noktalardan ve nasıl ele alındığını içermektedir. İkinci bölümde,mekan ve mekanın üretilmesi gündelik hayat, kalabalıklar ve gerçekleştirdiklerieylem / olaylar bağlamında açılımlanmaktadır.Üçüncü bölümde; metropoliten bir alan olarak İstanbul ele alınmakta veİstanbul' da kalabalıkların ürettikleri mekanların açığa çıkartılmasına yönelikokumalar gerçekleştirilmektedir. Gerçekleştirilen okumalar, imge olarakyeniden tasarlanmaktadır. Sonuç bölümü gündelik hayatın dayattığı mekanlarınarasında ve/veya içinde kendi mekanlarını üretebilme olanaklarına dikkatçekilerek, kalabalıklar tarafından üretilen mekanların ortak özelliklerini içerenbilgiyi içermektedir.Anahtar Kelimeler : Metropol, Gündelik Hayat, İstanbul, Kalabalıklar, Mekan,Okuma
Özet (Çeviri)
The metropolis is one realm where the interaction and transformationbetween different spatial relationships become manifest. In the metropolis,crowds can gather on different intervals with different formations, producing -sometimes coincidentally and sometimes inevitably- their own spaces. Thisthesis offers a kind of reading process made up of images open to be read forseveral times with different backgrounds of the temporary spaces that crowdsproduce.The crowds in Istanbul were followed and the spaces produced by themwere observed, experienced, read as an architectural text and designed as animage. Collected information was designed as images in the context ofprogram, activity, movement, and border of each read space. deneyimlenmiş,ve mimari bir metin olarak okunmuştur.First chapter is an introduction covering a short history of architecturaltheories in the context of the main subject of architecture, coming to theconcept of space including thesis? main concept. At the second chapter theproduction of space is questioned depending on the everyday life in thecontext of activities/events, motions performed by crowds. Third chapter is themain part, where İstanbul as a metropolitan area is examined and method,form, readings of the research are actualized.Fourth chapter is the conclusive one signing the temporary spaces thatcrowds produce over the spaces imposed by everyday life, through theactivities and events they perform and including the knowledge coming out ofthe research that shows the common principles of the spaces produced by thecrowds.Keywords : Metropolis, Everyday Life, Istanbul, Crowds, Space, Reading.