Eagleye Scada designer
Eagleye veri denetleme ve gözetim sistemi
- Tez No: 237112
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİÇ ÇAĞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Gelişen teknolojide hız ve güvenlik etkenlerinin en yüksek değerlerdeistenmesi ve hatanın en az da tutulması için otomasyon sistemlerinde bilgisayarlarvazgeçilmez araçlar olmuştur. Kontrol sistemlerinin bilgisayarlara devredilmesive kullanılan yazılımlar ile verilerin analiz edilmesi suretiyle geleceğe yönelikkararların hızlı ve doğru alınması işletmelerin kar oranlarını yükseltmek için enönemli araçlar olmuştur.Mekanik teknolojisinin bilgisayar kontrollü eğilime girmesi mühendislerinsistem tasarımlarında yazılım ihtiyacını vazgeçilmez kılmıştır.Kontrolübilgisayara devrederek insan hatalarının ortadan kaldırılması ve operatörlerin işyükünün azaltılması toplam kaliteyi artıran bir unsur olmuştur.Bu projenin amacı kurulan mekanik sistemi kontrol edecek yazılımınprogramcılık bilgisi gerektirmeden ve cihazların haberleşme protokollerinibilmeden kolayca oluşturulması ve görsel tasarımın esnek ve her türlü otomasyonişi için uygun bir ortam yaratılmasıdır.Bu sistemde sistemi kullanacak olan kişinin bir programcı değil sadece sistemikuran tasarımcı olduğu gözetilmiş ve hiç kod yazmadan basit bir bilgisayarbilgisiyle kontrol yazılımı yazabilmesi hedeflenmiştir.Günümüze kadar SCADA diye bilinen saha cihazları ile haberleşenyazılımların Visual Basic,Delphi,C++ gibi yüksek seviyeli dillerin uzmanprogramcılar tarafından kodlandığı bir zamanda Eagleye SCADA Designer sistemtasarımcılarına programlama uzmanlığı yükünü ortadan kaldırmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
In progressive technology, because of“speed and security factors desires”and“needs of minimum errors”, computers became indispensable tools for automationsystems. With assigning control systems to computers and analyzing data byusing softwares which makes to decide fast and correct have become important togrow up benefit ratios.With combine of computer controlled mechanic technology, engineers' needsof softwares in system planning is now indispensable. By assigning the control tocomputers consuming human faults and by taking operators' workload havebecome an element which grow up the total quality.This project's aim is to create an environment without need of programmingknowledge and communication protocols with a software which will control theset up mechanic system and make flexible visual design that is suitable for allautomation jobs.In this system people who use this system have been considered as a planner ofthe system but not a programmer, and aimed to control the software withoutcoding, only with a simple knowledge of computer.Until the present-day, softwares which were communicating with tools knownas SCADA have been coded with professional coders by professional programinglanguages like Visual Basic, Delphi, C++ ; Eagleye SCADA Designer aimed toeliminate workloads of system planners.