Tasarımda Loft anlayışı
Loft concept in design
  1. Tez No: 237111
  2. Yazar: ZEYNEP KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Tasarımda loft mekan anlayışı ve bu mekanların oluşum koşulları, kaynakaraştırması ve fotoğraf çekimi yöntemlerinden yararlanılarak tez çalışmasınınkonusunu oluşturmaktadır. Loft mekanlar, tarihsel süreç içerisinde biçim, anlam veözne düzeyinde, oluşum türlerine ve kullanım şekillerine göre irdelenmişlerdir.Sanayi Devrimi sonrasında Avrupa ve Amerika'da dökme demir konstrüksiyon veçelik karkas binalara yoğun bir ilginin başladığı 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyılbaşlarında, ekonomik faaliyetlerin yoğun olduğu liman kentlerinde konumlanan, tekalanda bölüntüsüz serbest plana sahip ve yüksek tavanlı mekanlar olan atölye, depoya da diğer hafif endüstriyel amaçlı yapılar loft konut anlayışının kökenidirler.20. yüzyıl ortalarında, ilk defa New York kentinin Manhattan Bölgesi'nde oluşarakyaygınlaşan, kökeni endüstriyel yapılar olan loft mekanlar, yeni kullanıcılarısayesinde kendilerine farklı işlevler yüklenerek dönüştürülüp, konumlandıklarıbölgelerin sosyo ekonomik ve kültürel kodlarını da değiştirmişlerdir. Yeniyerleşiklerinin mekansal ve ekonomik avantajları nedeniyle alternatif bir konutanlayışı bağlamında tercih ettikleri loft, zamanla özerk bir tasarım biçimi halinegelerek, kültürel bir tüketim nesnesi olmuştur.Bu çalışma içerisinde öncelikle loft terimi, kavramsal ve biçimsel olarak irdelenerek,resimler yardımıyla türlerine göre tanımlanmıştır. Sonraki bölümde ise mekansalöğeleri bağlamında fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik göstergeler düzeyinde analizedilmiştir.Sosyal ve mekansal dönüşüm koşulları ve bu dönüşümde aktif olan aktörlertanımlanırken, loft mekan anlayışının küresel düzeyde edindiği sosyo kültürel anlambağlamında belirleyici bir kent olan New York metropolü referans olarak alınmıştır.Kentsel dönüşüm sürecinde etkili olan soylulaştırma kavramı tanımlanarak;Türkiye'de loft oluşumunun görüntülerini yeterli düzeyde ifade eden, kendine özgübir metropol kent olan İstanbul'da, 1980'li yıllardan itibaren yaşanmakta olanmekansal dönüşümün analizi yapılmıştır. İstanbul'daki loft mekanlar arasındanseçilmiş örneklem grup, son bölümde fotoğraflarla ve alıntı resimlerle tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Loft space concept in design and resources research on conditions to create theseenvironments, with the help of taking pictures, constitutes the subject of this thesisstudy. Loft spaces are analyzed in their historical evolution according to their formsand meanings; also in subjective level according to their creational types and usage.After the Industrial Revolution, nearly at the end of 19th century and the beginningof 20th century when cast iron construction and the buildings with steel frame werevery popular in Europe and USA; in the port cities where economical attractionshappened intensely, spaces which were non-divided in one section with free plan andhigh ceilings, were being used as workplace and storage. These light industrialplaces were the mainstays of loft space concept.In the middle of 20th century, usage of these industrial places as loft spaces by theirnew occupants with new functions was becoming highly common in Manhattan,New York City. This new life style also changed socio-economic and cultural codesof these neighborhoods. People have preferred the loft places as alternative homesbecause of their space wise and economical advantages. By time these spacesbecame a unique design type and as a result they turned out to be culturalconsumption objects.In this study the term loft is mainly analyzed through its concept and form; also it isdescribed according to its types by the help of using pictures about the mentionedtype. In the following section it is analyzed according to physiological,psychological and sociological signs on living spaces.In the description of social and living space transformation conditions and the actorseffecting this transformation, New York metropolis has been chosen as a referenceto specify the loft space concept and its socio-cultural meaning globally.By explaining the term `gentrification? that shaped the transformation period of citylife, the metropolis city Istanbul which shows the clearest loft concept developmentin Turkey since 1980s, has been chosen to analyze the space transformation. In thelast section some selected examples of loft places in Istanbul have been presentedwith some pictures and adapted figures.