Urban predicaments in Derna city
Derna kentindeki kentsel sorunlar
  1. Tez No: 237115
  2. Yazar: EMAN ATAİ SASİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY GÖKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Geçtiğimiz yirmi yıl boyunca, birçok Arap ülkesi eski ve yeni şehir yapılarınınbina yapılarında uyuşmazlık yaşamıştır ve bu büyüme eski ve yeni yapılarınentegrasyonu arasındaki farkın oluşmasına neden olan çeşitli binakarakteristiklerinde kendini gösterdi.Bu bütün yapılara özel sorunlar yarattı. Bu çalıma, Derna şehri ve eski ve yeniyapılar üzerinde ve aynı zamanda şehrin geçirdiği farklı gelişim dönemlerindetakip eden sorunlar üzerinde odaklanmaya çalışmaktadır.Bu nedenle, bu çalışma eski yapıyla ilgili sorunlar üzerine özel bir çalışmayabölündü ve devamında diğer Arap ülkelerindeki benzer noktalara dayalı eskibinaların tanımlayıcı sunumu yapıldı.Bu, açık bir bina tablosunu ve en önemli sorunlarını ortaya çıkarmak amacıylayapıldı. Bununla birlikte, kaybını engellemek gereken kültürel bir miras olarakkabul edilen bu eşsiz bina yapısını korumaya çağıran eski ve mevcut en önemliteorileri ortaya koymak amacındadır.Bu çalışmanın ikinci bölümü, yeni yapıda bulunan, şehir sorunlarına giriş olarakkullanılacak olan Derna'daki şehir planlama sürecinin sunumu ile başlamaktadır.Bu bölüm Derna şehrinde meydana gelen şehir gelişiminin ilk ve ikinciaşamalarını kısaca sunuyor. Bu çağdaş şehirlere açık bir bakış sunmaya yardımcıoluyor. Arap ülkelerinde de benzer noktalara rastlanan Libya şehirlerinde bulunanplanlama sorunlarına genel bir bakış, şehrin temel çıkmazlarını belirlemeden öncesunuldu.Bu, çalışmanın umduğu sonuçlara ulaşmaya ve temel çıkmazları belirlemeyeyardımcı olmaktadır. Yani bu problemlerin nedenlerini, zaman içerisinde artışınıbelirleyip bu sorunları sınırlandırabilecek veya meydana gelişlerini azaltacak bazıtavsiyeler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
During the past two decades, most Arabic cities have witnessed a conflict in thebuilding structures of old and new urban structures, as this expansion has taken onvarious building characteristics which led to the creation of a gap in theintegration of the old structures and the new.This created special problems within each structure so this study trying to focuson the city of Derna as studying the old structure and the new structure as well asthe problems accompanying the various periods of development which the cityunderwent.Thus, this study has been divided into a special study of the problems related tothe old structure following a descriptive presentation of the old buildingStructure based on similar issues in other Arab countries.This is done with the aim of achieving a clear picture of the building structure andits most important problems, in addition to the most significant theories, both oldand current which call for the preservation of this unique building structure as it isconsidered globally a cultural heritage which must be protected from loss.The second part of this study begins with a presentation of the urban planningprocess in Derna which will be utilized as a preliminary introduction for the studyof the urban problems found in the new structure, this part briefly presents thefirst and second stages of urban expansion that occurred in the city of Derna .thisaids in giving a clear view of the modern city. Then and before specifying thecity?s main predicaments, a general view of the planning problems found inLibyan cities has been presented, as well as similar issues found in other Arabcountries.This, in turn helps in pinpointing the main predicaments and reaching the resultsthat this study hopes for, namely identifying the causes of these problems andtheir increase over time and through that presenting several recommendationswhich might limit these problems or lessen their occurrence.