Public space formation in peripheral urban development: A comparative analysis of Batikent and İncek districts
Çevre kentsel gelişimlerde kamusal mekân oluşumu: Batıkent ve İncek yerleşimlerinin karşılaştırmalı bir analizi
- Tez No: 838723
- Danışmanlar: DOÇ. BÜLENT BATUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Artan nüfusuna paralel olarak Ankara, bulunduğu morfolojik havzanın ötesine genişledi. Sonuç olarak, son kırk yılda şehrin çevresindeki kentsel gelişmelere tanık olundu. Bu gelişmeler yıllar içerisinde farklı kentleşme trendleri ve yaklaşımlarının etkisiyle ortaya çıkmıştır. Bu yaklaşımlar farklı aktörler, kökenler ve motivasyonlar tarafından şekillendirilmiştir. Bu çalışmada Batıkent ve İncek ilçelerinin karşılaştırmalı analizi üzerinden çevre kentsel gelişmelerde kamusal alan oluşumunun incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda kamusal alan kavramı, nitelikleri ve özellikleri, özelleştirilmesinin getirdiği çıkmazlar ve bu süreçte belirleyici aktörlerin rolleri tartışılmaktadır. Bu tartışmanın ardından Batıkent ve İncek ilçelerinin konumu ve topoğrafyası, tarihsel gelişimi, kamusal mekanların oluşumu karşılaştırmalı olarak irdelenmektedir. Batıkent kooperatifler, merkezi hükümet ve yerel yönetimlerin iş birliğiyle gelişirken, İncek neoliberal kentleşmenin ürünü olarak özel şirketlerin yatırımları ve girişimleriyle şekillendi. Bu nedenle, iki bölgedeki kamusal alanlar, farklı kentsel alan üretim tarzları altında kamusal alan oluşturmanın göstergesi olan önemli farklılıkları sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
Parallel to its growing population, Ankara expanded beyond the morphological basin in which it was situated. As a result, the past four decades witnessed peripheral urban developments around the city. These developments emerged under the influence of different urbanization trends and approaches over the years. These approaches have been shaped by varying actors, origins and motivations. In this study, it is aimed to examine public space formation in peripheral urban developments through a comparative analysis of Batıkent and Incek districts. In this context, the concept of public space, its attributes and characteristics, the predicaments of its privatization and the roles of determinant actors in this process are discussed. Following this discussion, the location and topography of Batıkent and Incek districts, their historical development, the formation of public spaces in each of them are comparatively scrutinized. While Batıkent has developed through the collaboration of cooperatives, the central government and the local administration, Incek was shaped through the investments and initiatives of private companies, as a product of neoliberal urbanization. Thus, public spaces in the two districts exhibit significant differences, which are illustrative of public space formation under different modes of urban space production.