Proje yönetimi: İnşaat firmalarında proje müdürlerinin iş yükü, iş stresi, iş tatmini ve motivasyon ilişkisi
The relationship between workload, job stress, job satisfaction and motivation of project managers in contruction firms
  1. Tez No: 237119
  2. Yazar: GÜLCE ÖĞRÜÇ ILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalısma insaat firmalarında proje müdürleri tarafından algılanan is yükü, is stresi,motivasyon ve is tatmini arasındaki iliskiyi incelemektedir. İnsaat sektörünün talebindegiskenliginden büyük ölçüde etkilenmesi nedeniyle, is yükü ve is tatmininin pozitifkorelasyon içinde olması beklenmektedir. Literatürle paralel olarak, motivasyon veis tatmininin pozitif korelasyon içinde olması beklenirken, is stresinin is tatminiylenegatif korelasyon içinde olması beklenmektedir.Birincil kaynaklardan veriler, İstanbul merkezli 44 proje müdüründen olusan uygunbir uygun bir örneklemden, soru kagıdı aracılıgıyla toplanmıstır. Elde edilen verilerPearson Korelasyon analizi, Çoklu Korelasyon analizi, Regresyon analizi ve ÇokluRegresyon analizine tabi tutulmustur. Korelasyon analizi, motivasyon ve is tatminiarasındaki iliski ve is stresi ve is tatmini arasındaki iliski için anlamlı sonuçlarsaglamıstır. Elde edilen sonuçlar is yükü ve istatmini arasında anlamlı bir korelasyonolmadıgını göstermektedir.Motivasyon ve is stresinin, is tatmini üzerindeki birlikte etkisini incelemek içinÇoklu Korelasyon analizi yapılmıstır. Sonuçlar, iki bagımsız degiskenin bagımlıdegisken üzerindeki birlikte etkilerine tek tek etkilerine kıyasla daha fazla oldugunugöstermektedir.İs yükü denkleme girmezken, Çoklu Regresyon analizi motivasyonun is stresinekıyasla is tatmininin daha güçlü bir kestiricisi oldugunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between workload, job stress, motivation andjob satisfaction perceived by project managers in construction firms. As theconstruction sector is severely affected by demand volatility, workload and jobsatisfaction were expected to be positively correlated. In line with the literature, jobstress was expected to be negatively correlated with job satisfaction while motivationand job satisfaction were expected to be positively correlated.First hand data were collected from a convenient sample of 44 project managers ofconstruction firms based in stanbul by means of a questionnaire. Pearson correlationanalyses, multiple corelation analyses, Regression analyses and Multiple Regressionanalyses were conducted. The corelation analyses yielded significant results for therelationship between motivation and job satisfaction and the relationship between jobstress and job satisfaction. Obtained results show that, there is no significantcorrelation between workload and job satisfaction.Multiple correlation analyses was conducted to investigate the joint affect ofmotivation and job stress on job satisfaction. The results indicate that the twoindependent variables exert a greater influence on the dependent variable comparedto the individual effects of the independent variables.Mulitple regression analyses showed that motivation is a more powerful predictor ofjob satisfaction than job stress, while workload does not enter the equation.