Mimarlık bürolarında enformasyon sistemler
Information systems in architectural offices.
- Tez No: 104093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAATTİN KANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Yapı sektöründe, enformasyon sistemlerinin gelişimi diğer sektörlere oranla daha yavaş olmuştur. Bu durum, mimarlık bürolarının özelinde, daha da kısıtlı kalmaktadır. Ancak, enformasyon sistemlerinin mimarlık bürolanna entegrasyonu, teknolojinin hızlı gelişimine paralel olarak gerçekleşecektir. Yapım sektörünün ve dolayısiyle mimarlık mesleğinin öznel yapısı sebebiyle ortaya çıkan bu gecikme, enformasyon sistemlerinin artı değerlerinin paylaşılması ve küreselleşen iş dünyasının rekabet koşullarında varolma zorunluluğu nedenleriyle önümüzdeki yıllarda giderilecektir. Mimari bürolarda enformasyon sistemlerinin incelendiği bu araştırmada amaç, bu konuda ülkemizde yapılmış sınırlı sayıda araştırmaya ek olarak, dünya literatüründeki çalışmaların taranması sonucu elde edilen bilgilerin derlenerek, tasarım sürecinin yönetimi konusundaki eksik ve yetersiz yaklaşımları ortadan kaldırmaya yönelik bütüncül bir bakış açısını ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında, birinci bölümde araştırmanın arka planı açıklanmış, problemin tanımı yapılmış ve probleme ilişkin mevcut çalışmalar anlatılmıştır. Daha sonra araştırmanın kapsamı ve sınırları belirtilmiş ve araştırmada izlenen yöntem açıklanmıştır. İkinci bölümde, mimarın görev tanımları RIBA'ya ve TMMOB Mimarlar Odasına göre açıklanmış, daha sonra organizasyonel yapılarına ve yönetim şekillerine göre mimari bürolar incelenmiştir. Mimari buralardaki temel işlevler, tasarıma yönelik ve yönetimsel işlevler olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde, enformasyon sistemlerinin genel tanımı, nesnel ve kavramsal bileşenleri incelenerek yapılmıştır. Enformasyon sistemlerinin yapı sektöründe kullanım alanları ve faydaları ile birlikte incelenmiştir. Proje yönetiminde ortak veritabanı modeli yine bu bölümün konuları arasındadır. Dördüncü bölümde, mimarlık bürolarında enformasyon sistemlerinin kullanımı incelenmiştir. Bu bağlamda, mimarlık bürolarında bilgisayarların kullanımına değinilmiş, mimarlık bürolarında tasanm yönetim modüllerinin oluşturulmasında yardımcı yaklaşımlar araştırılmış ve yoğun olarak tasanm süreci çalışma şekli, sürecin aşamaları göz önüne alınarak incelenmiştir. Mimari bürolarda enformasyon sistemlerinin kavramsal boyuttaki analizi yapılarak halihazır modeller ticari modeller, firmaların kendi bünyelerinde geliştirdikleri modeller ve akademik modeller olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The development of the information systems in the construction industry is slower than in the other industries. This case is even worse for the architectural offices. As the development of the technology continues, the integration of the information systems in architectural offices will come true. Because of the increasing globalization and the competing organizations in the industry, the delay of this integration will be over by the need of these systems in the industry This research aims to summarize the other works in the world and to compile the data in order to present an integrated view to the management of the design process. Chapter One, handles the background and the definition of the problem, the scope and the boundaries of the research and also the other studies on this subject. In chapter two, the architects' services are identified according to RIBA and TMMOB Architects Chamber of Turkey. Then the architectural offices are analyzed in respect of both the organizational structures and the management perspectives. Both the design functions and the management functions are studied in this chapter. In chapter three, information systems and the information technologies are analyzed in detail, concerning both the conceptual and the subjective components. The usage of the information systems in the construction industry is also analyzed and the project data model is also explained in this chapter. In the fourth chapter, the information systems in architectural offices are described. In this context, the usage of computers in architectural offices are explained, the models that are used to identfy the organizational structure of the architectural office are also explained. The design management proces is described according to the attendants of the process and the design managers perspective. After describing the conceptual components of the information systems in architectural offices, the developed models; academically developed models, in-house developed models and the models developed by the software companies are analyzed in detail. XI