An Inflation model for the Turkish economy 1950-1990
1950-1990 arası Türkiye ekonomisi için bir enflasyon modeli
- Tez No: 23713
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜBİDEY TOGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET 19SQ-199Q ARASI TÜRKİYE EKOMNOMISI İÇİN BİR ENFLASYON MODELİ TSSI.XM E J> E N : UFUK DEMIROGLU EKONOMİ YMKSEK LİSANS TEZİ Tez Danışmanı: Sübidey Tögan Haziran 1992, 50 sayfa Bu çalışma 1950-1990 dönemi Türk ekonomisinin enflasyona yol açan özelliklerini incelemekte ve bu yıllardaki enflasyon deneyimini sayısal olarak incelemek için bir model geliştirmektedir. Beklentilerin adaptif biçimde oluşturulduğu kabul edilmiş, toplam üretim ve fiyat seviyelerinin ise para piyasalarında belirlenen talep ve üreticilerin beklenmedik fiyat artışlarına üretimi arttırarak cevap verdiği bir arz şeklinin dengesi sonucu belirlendiği biçiminde düşünülmüştür. Bunlara ek olarak Türkiye'nin imalat sektörlerindeki ithalat bağımlılığını da göz önüne almak amacıyla ithalat fiyatları da arz fonksiyonuna argüman olarak katılmıştır. Bu yönde oluşturulan model denenmiştir. Beklentiler ve ithalat fiyat seviyesi fiyatları belirlemede etkindir, ancak parasal genişleme C beklenti teriminin etkisini alması nedeniyle) anlamlı bir değişken olarak ortaya çıkmamaktadır. Faiz oranlarının da 1980 yılına kadarki faizi serbest bırakmayan politikalar nedeniyle katsayısı anlamlı çıkmamış, ancak yapılan kararlılık testi sonucunda bu değişkenin 1980'den önce etkisiz olmakla birlikte bu tarihiden sonra anlamlı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INFLATION MODEL FOR THE TURKISH ECONOMY 1950 - 1990 submitted by: UFUK DEMIROGLU MASTER OF ARTS IN ECONOMICS Supervisor: Subidey Togan June 1992, 50 pages This study investigates the inflationary aspects of Turkish Economy in the period 1950-1990 and presents a model to investigate quantitatively Turkish inflation experience in those years. The expectations are assumed to be formed adaptively and the levels of economic activity and prices are taken to be determined by the equilibrium of demand arising from the money market and a supply schedule which assumes that production respond positively to unexpected price increases. The model constructed in that line is tested. In addition to these, import prices are also incorporated in the supply function because of the import.dependence in the manufacturing sector of Turkey. Price expectations and import price changes are found to be significant in determining the price level., whereas the money growth is insignificant as its affect is captured by the expectations variable. The interest rate is also insignificant, but this is mainly due to that it was restricted before 1980, and a stability test on this variable show that interest, rate is in fact influential after 1980 and insignificant before that year.