Tarihi Uzunköprü'nün geoteknik yaklaşımla performans kontrolü ve rehabilitasyon önerileri
  1. Tez No: 237130
  2. Yazar: MÜSLÜM GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN ÖNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalısması tarihi köprülerde yapılacak geoteknik arastırmalara içerik için örnekçalısmadır. Uzunköprü Geoteknik bilimi çerçevesinde arastırılarak planlayıcının geoteknikyaklasımı , yapının performansı , ve rehabilitasyonuna öneriler getirilmistir.Bu içeriği ortaya koymak için öncelikle tarihi tas köprü ile ilgili edinilen genel bilgiler verilerektarihi süreçte su engelini asmak için basvurulan çareler irdelenerek yapıldıkları dönemlerdekimühendislik imkan ve yaklasımları ile Uzunköprü'nün insa süreci kaynaklardan arastırılarakgenel bilgi olarak verilmistir.Sonraki bölümde Uzunköprü'nün geçgisinin jeomorfolojisi , jeolojik durumu, rölevesi , yapımalzeme özellikleri (Sismik ile) , temel boyutları ( Geoadar - Des çalısmaları ile ) geotekniközellikleri (Arazi , sondaj ,CPT laboratuvar çalısmalarıyla ) arastırılarak yapıldığı dönemdekiyaklasım irdelenmistir.Devamında tarihi köprünün elde edilen yapı ve geoteknik özellikleri birlestirilerek tarihselsüreç içerisinde sel , taskın , deprem , kullanım kaynaklı olan etkilenmeler , tüm etkilerinbirlikte yapıldığı dönemden bugüne geçen süre içerisinde zeminindeki oturma ve bununsonucunda olusan etkilenmeler verilmistir.Sonuçta tarihi Uzunköprü'nün elde edilen Geoteknik bulguları ile yapıldıkları dönemdekiGeoteknik Mühendisliği yaklasım irdelenerek Geoteknik kökenli hasarların giderilmesi içinöneriler getirilmistir.
Özet (Çeviri)
This thesis study is a reference study for geotechnical investigations of historical bridges.Uzunköprü was investigated by geotechnical view and some suggestions are given aboutperformance and rehabilitation of structure.To create this content, first of all, some information is given about historical stone bridges. Itcontains some questions and answers, like; how people passed water barriers, engineeringpossibilities and approaches. Also some information was given about Uzunköprü; how was itbuilt and building duration of bridge.The other part of study contains information about geomorphology, geology of bridge, meterialfeatures (by seismic study), foundation dimensions (by geodar and DES studies), geotechnicalfeatures (by in situ tests, drilling, CPT sounding and laboratory studies) and röleve ofUzunköprü. By using these data geotechnical approaches of built era of Uzunköprü is examined.In this study also, obtained data which is about geotechnical features and structural features iscombined in order to determination effects of flood, earthquake, usage and soil settlement ofbridge in historical period. All of these situations affect to the bridge together from built date totoday. And some information is given about settlement of bridges and its effect in this duration.As a result, geotechnical finding about Uzunköprü and investigation about geotechnical viewsin built date of the bridge are given in this study. And some suggestions are given to preventgeotechnical based damages.