Betonarme binalarda oluşan deprem ve yangınların binaya etkisinin incelenmesi ve bir uygulama örneği
Analyse and application of earthquakes and fires on concrete buildings
  1. Tez No: 237132
  2. Yazar: HASAN ORÇUN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, betonarme binalarda oluşan deprem ve yangınların binaya etkisi incelenmiş ve uygulama örneği yapılmıştır. Yangınların evreleri ve çıkış nedenleri üzerinde durulmuştur. Otel binasında deprem tetiklemesiyle yangın çıkmasına sebep olacak kaynaklar irdelenmiştir. Analizlerde deprem ile yangının aynı anda etkime olasılığı oldukça düşük olduğu için deprem ile yangın etkileri ayrı ayrı düşünülmüştür. Taşıyıcı sistem önce yangın yükleri altında ele alınmıştır. Taşıyıcı sisteme deprem kuvveti tepki spekturumları ile uygulanmıştır. Malzeme olarak beton elastik homojen olarak kabul edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, binaların taşıyıcı sistemlerini oluştururken katlar arasındaki ani kesit değişimlerinin, bina deprem ve yangın yüklerine maruz kaldığında dayanımı etkilediği ve taşıyıcı sisteme aşırı yüklemeler getirdiğini göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Deprem, Taşıyıcı sistemler, Yangın
Özet (Çeviri)
In this study project, impact of fires and earthquakes on concrete building is analyzed and shown in application. Steps of fires and the reasons of fires are analyzed. Earthquakes can be the reasons for fires in buildings so that the sources are examined. Earthquakes and fires have very low probability to happen at the same time. That?s why they are analyzed separately. Structure system is examined under fire loads firstly. Earthquake force is applied to the structure system with response spectrum. Concrete is accepted as elastic homogen materal. The result of the study showed that variation of column areas between the stories is affect the strength of structure system and forced the structure system. Keywords : Earthquake, Structure System, Fire