Gemi üretiminde yer seçim eğilimleri ve küme yapıları; Tuzla özel sektör tersaneler bölgesi örneği
Locational behaviour and cluster structures of the ship building industry, the case of Tuzla shipyards cluster
- Tez No: 237160
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YİĞİT EVREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sanayi kümeleri ekonomik coğrafya, işletme ve planlama yazınının en popüler konularından biri olagelmiştir. 19.yüzyılın sonlarında Alfred Marshall'ın çalışmalarından bu güne kadar geçen sürede endüstriyel kümelenme literatürü farklı disiplinlerden yapılan katkılar ile hızlı bir biçimde büyümüş ve genişlemiştir. Şüphesiz bu alanda göreceli olarak daha az çalışılmış sektörler ve coğrafyaların konu edildiği araştırmalar, endüstriyel kümelenme konusu daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Bu noktadan hareketle, Türk gemi inşaat sanayisinin yer seçim eğilimlerinin ele alındığı bu tez çalışmasında Tuzla Özel Sektör Tersaneler Bölgesi (TÖSTB) örneğinden yola çıkarak sektördeki üretim ilişkileri, yığılmacı kuvvetler ve küme yapıları incelenmektedir. Araştırmanın özünü TÖSTB içerisinde (1) çelik gemi ve (2) ahşap tekne alanlarında faaliyet gösteren iki firmanın tedarikçileri ile kurduğu ilişkilerin karşılaştırmalı analizi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Industrial clusters has always been among the most popular and central themes in the literature of economic geography, management and planning. Since Alfred Marshall?s writings in the late 19 century, clustering literature has grown rapidly and become voluminous with the contributions from various disciplines. Undoubtedly, more empirical evidence from relatively less explored localities and sectors will improve the present understanding of clustering. This thesis, therefore, investigates the locational behaviour of the ship building industry in Turkey. It the analyses the structure of Tuzla Shipyards Cluster (TSC) by conducting a comparative study based on two case studies (1) a large scale ship manufacturer (2) a small scale producer specialised on wooden sailing boats. The main focus of the empirical research is to understand the organisational and locational structure of supplier customer relationship networks in Tuzla and analyse the agglomerative forces of TSC.