Yersel lazer tarayıcı verileri ile üç boyutlu modelleme
3D modelling with terrestrial laser scanner data
- Tez No: 237186
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ALKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kültürel miras uygulamaları farklı ölçeklerde ölçümleri içerir. Fotogrametri ve metrik ölçüm teknikleri arkeolojik mevziler ve yapılar için uygun olurken, heykel gibi daha küçük ve karmaşık yapıdaki objeler için kesinleşmiş dezavantajlar sunar. Otomatik veri yakalama yeteneğine sahip lazer tarama teknolojisi, yeni perspektifler getirmektedir ve bu tarz uygulamaların ihtiyaçlarını daha fazla karşılayabilmektedir. Bu çalışma Beşiktaş'ta bulunan Yıldız Hamidiye Camii'nin geometrik olarak doğru ve hassas 3 boyutlu modelini oluşturmayı amaçlayan yersel lazer tarama teknolojisinin ve alımı gerçekleşemeyen kısımlarda ise fotogrametri desteğinin ne denli önemli olduğunu vurgulamaktadır. İki tekniğin veri toplamadaki ve yapının modellenmesinde karşılaştırmalı üstünlükleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage applications involve measurements at different possible scales. While photogrammetry and metric surveying techniques can be suitable for archaeological sites and buildings, they present certain disadvantages for smaller and more complex objects such as statues. Laser scanning technology with its automated data capture capabilities is bringing new perspectives and can satisfy most requirements of this type of applications. This study describes a practical example based on the combined use of laser scanning techniques with an aim to create a geometrically accurate 3D model of Yıldız Hamidiye Mosque in Turkey and how important is photogrammetry support for the parts that can not measured with laser scanners. A comparative evaluation of the two techniques in the data capture and modelling of the statue is discussed and typical results of the models are presented.