Yersel lazer tarama yönteminin metro istasyonu modellemesinde kullanımı
Usage of ground laser scanning method in metro station modeling
- Tez No: 782345
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAİDE DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışması kapsamında uygulama alanı olarak İstanbul ilinde yapımı süren Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro projesi seçilmiştir. İstanbul'da yapılan metro projeleri arasında yersel lazer tarama ile istasyon modellemesi yapılan ilk projedir. Tasarım ve uygulamadaki süreçleri kontrol edebilmek ve gerekirse hataları engelleyebilmek için imalat aşaması büyük ölçüde tamamlanan Ataşehir istasyonu uygulama bölgesi olarak seçilmiştir. Taramalar için yüksek çözünürlüklü Leica BLK360 lazer tarayıcı kullanılmış olup Yapı Bilgi Modellemesine altlık oluşturması için Cyclone Register 360 uygulaması yardımıyla bütünleşik nokta bulutu haline getirilmiştir. Bu tez çalışması sonucu, yapı bilgi modellemesi ve yersel lazer tarama entegrasyonu sonrası üretimde belli bir kalite standardı sağlanması öngörülmektedir. Yersel lazer tarama sonucu oluşturulan üç boyutlu nokta verileri ile tasarım modellerinin karşılaştırılması ile olası bir uyumsuzlukta hızla aksiyon alabilmek için metro istasyonlarında kullanılmak istenmektedir. Henüz imalat aşamasında olası farklılıkların tespiti ile hem zaman hem maliyetten kazanç sağlamak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro project, which is under construction in Istanbul, was chosen as the application area. Among the metro projects in Istanbul, it is the first project in which station modeling is done with terrestrial laser scanning. In order to control the processes in design and application and to prevent errors if necessary, Ataşehir station, whose manufacturing phase has been completed to a large extent, has been chosen as the application area. High resolution Leica BLK360 laser scanner was used for scanning and it was turned into an integrated point cloud with the help of Cyclone Register 360 application to form a base for Building Information Modeling. As a result of this thesis, it is foreseen to provide a certain quality standard in production after the integration of Building Information Modeling and terrestrial laser scanning. It is desired to be used in metro stations in order to take quick action in case of a possible incompatibility by comparing the design models with the three-dimensional point data created as a result of terrestrial laser scanning. It is aimed to save both time and cost by detecting possible differences during the manufacturing phase.