Tersine mühendislik ile üç boyutlu cisimlerden grafik modeller için veri eldesi
Data acquisition for graphic models from three dimensional objects with reverse engineering
- Tez No: 237198
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tez çalışmasında, tersine mühendislik sürecinde fotogrametri yöntemi kullanıldı. Konu hakkında yeterli sayıda Türkçe kaynağın bulunmaması nedeni ile bu çalışmanın daha sonraki araştırmalar için bir temel oluşturması hedeflendi. Fotogrametrik yöntemin pratikte kullanımı için gerekli yazılım kodları oluşturuldu ve mevcut kodlar derlendi. Amatör bir fotoğraf makinesi ve Matlab yazılımı ortamında oluşturulan kodlar ile pratik uygulamaların gerçekleştirilebileceği gösterildi. Konu hakkında çalışacaklara yol göstermek adına, farklı uygulamalar için adapte edilebilecek esnek ve basit algoritmalar geliştirildi.Tez çalışmasının 1. Bölümünde, tersine mühendislik kavramı ve yöntemleri üzerine genel bilgiler verildi. Çalışmanın 2. bölümünde, tersine mühendislik için fotogrametri yöntemi genel hatları ile irdelendi. Fotogrametrik yaklaşımın, endüstriyel alanlardaki kullanımı, faydaları ve bu alanlardaki uygulama örnekleri Bölüm 3'te incelendi. 4. ve 5. Bölümde, çalışmanın sonundaki pratik uygulamayı gerçekleştirmek için gerekli teorik konular üzerinde duruldu ve konu ile ilgili temel algoritmalar anlatıldı. Çalışmanın 6. bölümünde, temel geometri ve basit objelerin üç boyutlu modellerini oluşturabilmek için çeşitli uygulamalar gerçekleştirildi. İzlenen aşamalar, karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların giderilmesi, bu bölümde basamak basamak irdelendi.Tez çalışmasının son aşamasında, Matlab yazılımı ortamında, örnek uygulamalar için kullanılan tüm algoritmaların derlendiği, bir kullanıcı arabirimi oluşturuldu. Tezin son bölümüne kadar irdelenen teorik konular ve uygulamaların pratikte nasıl gerçekleştirilebileceği, gerçek bir örnek ile gösterildi. Tasarlanan sistem ile ölçüm sonuçları ve basit üç boyutlu modeli elde edilen objenin, piyasadaki gelişmiş bir cihaz ile elde edilmiş olan verileri karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçlar yorumlandı ve tasarlanan sistemin nasıl geliştirilebileceği üzerine öneriler ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
During the thesis, photogrammetry is used as a tool for reverse engineering. As there is a lack of Turkish source book on the subject, it is aimed to be a base study for the future researches. For practical use of photogrammetry, new software source codes have been composed and compiled. With only an amateur camera and some small Matlab codes, the possibility of performing basic applications, has been shown. Some basic algorithms, that can be adapted to various applications, have been developed to guide further studies.In the 1st section of the thesis, some general information on reverse engineering concept and its methodology is given. In the 2nd section, the principles of the photogrammetry for reverse engineering are studied. Industrial applications of the photogrammetry, benefits and some examples of the usage are being examined during section 3. In section 4 and 5, for the practical application at the end of the thesis, the necessary theoretical subjects and the related base algorithms have been studied. At the end of the study in section 6, some applications have been performed for reconstructing 3D models of basic geometries and objects. The phases that are followed, the problems that are faced and the ways to overcome these problems have been studied step by step in section 6.At the final stage of the thesis, a user interface in Matlab environment is created for gathering all the codes that are used during the applications. The practical usage of the theoretical subjects is shown with a real example. The achieved results are compared with a professional measuring system. The weaknesses of the designed system and the suggestions to improve them are discussed at the end.