Farklı tohum iriliği ve şekillerinin silajlık hibrit mısırda verim ve bazı verim öğeleri üzerine etkileri
Effects of different seed sizes and shapes on yield and some yield components of maize grown as silage
- Tez No: 237232
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM SADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma 2006 yılı mısır yetiştirme sezonunda Konya ekolojik şartlarında hibrit mısır çeşitlerinde (Bolson ve OSSK-644) farklı tohum irilik ve şekillerinin yeşil ot verimi ve verim öğeleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür.Araştırmada hibrit mısır çeşitlerinin 6 farklı tohum irilik ve şekli materyal olarak kullanılmıştır (LR: iri-yuvarlak, LF: iri-yassı, MR: orta-yuvarlak, MF: orta-yassı, SR: küçük-yuvarlak, SF: küçük-yassı). Araştırma ?Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine? göre 4 tekerrürlü olarak yürütülmüş olup, ana parsellere çeşitler, alt parsellere tohum irilik ve şekilleri yerleştirilmiştir. Araştırmada; bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, bitki ağırlığı, yaprak sayısı, yaprak ağırlığı, yaprak oranı, sap ağırlığı, sap oranı, koçan ağırlığı, koçan oranı, koçanda dane sayısı, yeşil ot verimi, kuru madde oranı, kuru madde verimi özellikleri incelenmiştir.Tohum irilik ve şeklinin denemede incelenen tüm özelliklerde (yaprak ağırlığı hariç) etkisi önemli olmamıştır. Denemede yer alan çeşitler yeşil ot verimi yönüyle benzer değerler almış olup, OSSK- 644 mısır çeşidinde 5373 kg/da iken Bolson çeşidinde 5576 kg/da olmuştur. Farklı tohum şekil ve iriliklerinde belirlenen yeşil ot verimleri de yakın değerler almış olup, 5040 kg/da SF (küçük-yassı) ile 5862 kg/da LR (iri-yuvarlak) arasında değişmiştir.Bu araştırma sonuçları, taze mısır tohumluklarının farklı irilik ve şekillerinin silaj amaçlı yetiştiricilikte yeşil ot verimi ve ele alınan özellikleri önemli olarak etkilemediğinden, tohumculuk tercihinde önemli bir etken olamayacağını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine effects of different seed sizes and shapes on yield components and forage yield at hybrid corn varieties (Bolson and OSSK-644) in Konya ecological condition during 2006 maize growing season.In the research, 6 seed sizes and shapes of two hybrid corn varieties (LR: large-round, LF: large-flat, MR:medium-round, MF:medium-flat, SR:small-round, SF:small-flat) were used as materials. The research was arranged as ?split plots experimental design in randomized complete blocks? with 4 replications. Varieties, seed sizes and shapes were placed in main plots and sub plots, respectively. Plant height, first ear height, plant weight, leaf number, leaf weight, leaf ratio, stem weight, stem ratio, ear weight, ear ratio, grain number per ear, forage yield, dry matter ratio, dry matter yield, were observed in the research.The effects of different seed sizes and shapes weren?t significant on whole observed traits (except leaf weight). Forages yields weren?t different among varieties. Forages yields were 53730 kg ha-1 and 55760 kg ha-1 in OSSK-644 and Bolson cv, respectively. Forage yield weren?t also different among seed sizes and shapes; it was varied between 50400 kg ha-1(SF).and 58620 kg ha-1 (LR).These results were shown that if the seed was fresh the seed sizes and shapes didn?t have effect on forage yield and yield component and it wasn?t important as silage production.