Rüzgar türbini tahrikli, değişken stroklu pistonlu pompa sistemi tasarımı ve çalışma karakteristiklerinin deneysel incelenmesi
Design and experimental investigation of operational characteristics of wind turbine driven piston pump system with variable stroke
  1. Tez No: 237231
  2. Yazar: HÜSEYİN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgar enerjisinin sulama amaçlı kullanılabilirliği ile ilgili deneysel bir çalışma yapıldı. Rüzgar enerjisini mekanik enerjiye çevirmek için bir rüzgar türbini tasarlandı. Üretilen mekanik enerjinin hidrolik enerjiye dönüştürülmesi için de değişken stroklu pistonlu pompa tasarım ve imalatı yapıldı. Kurulan deney düzeneği ile doğal şartlarda suyun düşük kotlu bir ortamdan daha yüksekteki bir depoya pompalanması sağlanarak, sistemin performansı araştırıldı. Sistem veriminin piston stroğuna ve rüzgar hızına bağlı olarak % 4 - % 5 arasında değiştiği bulundu. Çalışılan sistemin özellikle elektriğin bulunmadığı kırsal alanlarda içme suyu temini ve sulama amaçlı olarak kullanılabileceği görüldü. Sonuç olarak rüzgar enerjisi potansiyeli yüksek olan bölgelerde sulama amaçlı kullanımın daha cazip olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, an experimental investigation was conducted to determine the feasibility of wind energy, a renewable energy source, for irrigation purposes. A wind turbine was designed to transform the wind energy to the mechanical energy. In order for the conversion of such produced mechanical energy to the hydraulic energy, a piston pump system with variable stroke was designed and manufactured. The performance of this system was evaluated by pumping water from a lower- altitude water source to a higher-altitude storage tank. The yield of the system was determined to vary from 4% to 5%, depending on the piston stroke and wind speed. It was demonstrated that the system could be used to obtain both drinking and irrigation water especially in the rural areas that lack of the electricity supply for irrigation purpose. Finally it seems that the system can find more viable application in the regions with higher potential of wind energy.