Orta Anadolu şartlarında açıkta besiye alınan siyah alaca, esmer ve simental ırkı sığırların besi performanslarının karşılaştırılması
Comparison of the fattening performance of holstein friesian, brown swiss and simmental breed cattle in feedlot at Middle Anatolian condition
  1. Tez No: 237239
  2. Yazar: ERTUĞRUL ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ZÜLKADİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Araştırma Konya iline bağlı merkez Sarıcalar köyünde bulunan Bezirciler Tarım İşletmesinde yürütülmüştür. Araştırmada 30 baş Siyah Alaca, 29 baş Esmer ve 9 baş Simental sığırın besi performanslarına ilişkin veriler değerlendirilmiştir. Çalışmada hayvanlara ait Besi Başı Ağırlığı, Besi Sonu Ağırlığı, Sıcak Karkas Ağırlığı, Sıcak Karkas Randımanı, Günlük Canlı Ağırlık Artışı her üç ırk için sırasıyla 285.87, 264.58 ve 265.34 kg; 557.59, 551.04 ve 562.11 kg; 328.10, 315.85 ve 324.81 kg; % 64, 62 ve 63 ve 1107.27, 1073.21 ve 1139.09 g olarak tespit edilmiştir. Besi Başı Ağırlığı, Besi Sonu Ağırlığı, Karkas Ağırlığı, Sıcak Karkas Randımanı ve Günlük Canlı Ağırlık Artışına etkisi incelenen özelliklerden ırkın ve besi başı yaşının etkileri istatistik olarak önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was executed to the Bezirciler Agricultural Farm in Sarıcalar village in Konya province. In this research, fattening results of 31 head Holstein-Friesian, 29 head Brown Swiss and 9 head Simmental cattle were determined and evaluated. Average initial weight, slaughter weight, carcass weight, carcass dressing percentage and average daily live weight gains of animals in this research were determined as 285.87, 264.58 and 265.34 kg; 557.59, 551.04 and 562.11 kg; 328.10, 315.85 and 324.81 kg; % 64, 62 and 63 ve 1107.27, 1073.21 and 1139.09 g respectively. The effect of breed, and the age of beginning to the fattening on Average initial weight, slaughter weight, warm carcass weight, warm carcass dressing percentage and average daily live weight gains were not statistically significant.