İlköğretim matematik dersi 6.sınıf öğretim programının değerlendirilmesi üzerine bir çalışma
A study on evaluation of sixth year elementary school mathematics curriculum
- Tez No: 237238
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BAYKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2006-2007 öğretim yılında uygulamaya konulan yeni İlköğretim Matematik Dersi 6. Sınıf Öğretim Programı'nın değerlendirilmesidir. Araştırma, Konya il merkezinde, benzer sosyo-ekonomik bölgede bulunan 2 ilköğretim okulunun 6. sınıf öğrencileri üzerinde 2006-2007 öğretim yılının birinci yarıyılı boyunca gerçekleştirilmiştir. Çalışma; deney ve kontrol gruplu, deneysel nitelikte bir çalışma olup deney ve kontrol gruplarında 60'ar olmak üzere toplam 120 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada MEB'in 2006 yılında yürürlüğe konulan İlköğretim Matematik Dersi (6-8. Sınıflar) Öğretim Programı esas alınmıştır. Deney grubunda programdaki kazanımlara ve açıklamalara göre araştırmacı tarafından hazırlanan günlük planlara uygun öğretim yapılırken, kontrol grubunda derslerin işlenişine herhangi bir katkıda bulunulmamış, öğretim MEB tarafından hazırlanıp öğretmenlere gönderilen İlköğretim 6. Sınıf Matematik Öğretmen Kılavuz Kitabı'nda yer alan etkinliklere uygun olarak gerçekleştirilmiştir.Bilgi toplama aşamasında, öğrencilerin gerek genel başarı düzeylerinin gerekse problem çözme başarılarının gelişimini izlemek amacıyla ünite sonlarında ve dönem sonunda problem çözme testleri ve matematik testi uygulanmıştır. Ayrıca, öğrencilerin duyuşsal özelliklerinin saptanmasında Matematik İle İlgili Düşünceler Anketi ve programla ilgili öğretmen görüşlerinin belirlenmesinde Öğretmen Görüş Bilgi Toplama Formu ölçme aracı olarak kullanılmıştır. Bu ölçme araçlarından problem çözme testleri, cevapları öğrencilerin kendilerinin yazma çizmelerini gerektiren açık uçlu sorulardan oluşturulurken; matematik testi çoktan seçmeli niteliktedir. Testler deney ve kontrol gruplarında eş zamanlı olarak uygulanmıştır.Elde edilen ölçme sonuçları; programda yer alan kazanımların ulaşılabilirliği, kazanımlar arasındaki örüntünün tutarlılığı, öğrencilerin problem çözme becerilerinin gelişimi ve duyuşsal özelliklerindeki (tutum) değişime etkisinin belirlenmesinde kullanılmıştır. Adı geçen incelemelerde deney ve kontrol grubu öğrencileri arasındaki karşılaştırma sonuçlarına da yer verilmiştir. Ayrıca, programı uygulayan öğretmenlerin program hakkındaki görüşleri incelenmiş ve bu aşamada içerik analizine başvurulmuştur. Bu nedenle, çalışmada nicel ve nitel yöntemler birlikte kullanılmıştır.Çalışma sonunda özetle şu sonuçlara ulaşılmıştır: Öğrenme etkinliklerinin araştırmacı tarafından geliştirilip kullanıldığı deney grubunda, öğretmen kılavuzunda yer alan etkinliklerin kullanıldığı kontrol grubuna göre; gerek ortalama başarı ve mutlak başarı yüzdelerinde gerekse problem çözme başarısında daha yüksek başarı elde edilmiş ancak her iki grupta da elde edilen mutlak başarı yüzdeleri (0.56 ve 0.36) 0.75'in altında olduğundan tam öğrenmenin gerçekleşmediği belirlenmiştir. Ayrıca, deney grubuna uygulanan eğitimin grubu homojenleştirdiği ve deney grubu öğrencilerinin rutin işlem problemlerinde dahi çözüm aşamasında bir ya da birkaç stratejiye birlikte başvurabildikleri gözlenmiştir. Deney grubu öğrencilerinin matematiğe olan tutumlarında olumlu yönde gelişim gözlenirken kontrol grubunda herhangi bir değişimin gerçekleşmediği belirlenmiştir. Araştırmada görüşlerine başvurulan öğretmenlerin büyük bir kısmı yeni İlköğretim Matematik Dersi 6. Sınıf Öğretim Programı'nın uygulanabilmesinin çeşitli sebeplerden dolayı oldukça güç ve hatta bazı durumlarda imkânsız olduğunu ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate new 6th Years Elementary Mathematics Curriculum which was introduced in 2006. This research has been done with sixth year primary students from two different schools in similar socio-economic parts of Konya in first semester of 2006-2007 academic years. Experimental design was used in the study. The study carried out from a total of 120 students as experiment (60) and control (60) group.The study based on the new Primary Mathematics Curriculum (6-8 years) which is put into action by Ministry of National Education (MEB) in 2006. Specially constructed mathematics lessons plans and the selected methods have been applied to the experiment group while the control group does their ordinary works in mathematics.Data have been collected using specially developed mathematics and problem solving tests at the end of each academic semester for both of the groups simultaneously. Mathematics tests have multiple choice questions and problem solving tests which contain open-ended pen and paper questions. Additionally, an attitude scale has been used to determine students? affective responses to mathematics. Similarly, a questionnaire has been prepared and used to determine teachers? views about the new primary mathematics curriculum.Findings were used to determine achievability of internal consistency of aims in the primary mathematics curriculum, development levels of problem solving and effect of these factors in changes of students? affective dimensions. Findings were also used to compare the experiment and control groups? results. Content analyses have been performed to determine teachers? views about the new curriculum. Those both quantitative and qualitative methods have been used in the study.The research has the following main results: Students achievement both in mean success and achievement level in experiment group are higher than the control group. Additionally, students in experiment group used more than one problem solving strategies to solve mathematical problems even for routine ones. While the experiment group students? attitudes to mathematics were positively changing, there were no changes in control group. On the other hand, both groups? overall successes (0.56 and 0.36) were not satisfactory (?0.75). Thus, it can be said that both groups were not able to attain aimed targets with unconvinced teaching and learning process. Another important result is that most of the teachers participated in this study have difficulty to follow the new primary mathematics curriculum for different reasons. Even more, some of them stated that some parts of the curriculum are not applicable.