Toprak işleme makinalarında yüzey sertleştirme sorunları ve uygulanabilir metod araştırması
  1. Tez No: 23725
  2. Yazar: ATAMER ÇOĞAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRCAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
öz Bu çalışmada, toprak işletme alet ve makinalarının işleyici organlarının »aşınmasını önleyecek en etkin yüzey sertleştirme yöntemlerinin bulunmasına yöneliktir. Bu amaçla »çağdaş ve güncel araştırmalar, ana prensipler doğrultusunda, sert karbüler matrikse intikal ettirilmiş ve ümit verici sonuçlar gözlenmiştir. Ayrıca spesifik ve kesin değerler bulunabilmesi için, malzemenin mikro yapısının en uygun bileşimlerle elde edilmesinin gereği önemli bir un sur olarak dikkati çekmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study intends to obtain a suitable HARD-FACÎNG metod which must be effected in making wear resistance com- poments of soil engaging equipment. For this him, direction forward to comtemporary.current experiments, the main fundamental principles, the HARD-METAL carbide has been applied into matrix and observed the promis ing results. Further more in order to possess the specific and exact data,the need occurded that a right composition must be held for positive micro-structure »that end also has taken place. II