Perde-çerçeve sistemlerin yatay yüklere göre çözümleri ve bilgisayar programı geliştirilmesi
  1. Tez No: 23726
  2. Yazar: MEHMET TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞERİF SAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu yüksek lisans tezi çalışmasında, Birleşik çerçeve ile Perde-çerçeve sistemlerin yatay yüklere göre hesabı incelenmiştir. Birleşik çerçeve ve farklı düzlemlerde bulunan Perde-çerçeve olmak üzere iki sistem ele alınmıştır. Her iki sistem için FORTRAN IV ile bilgisayar programı geliştirilmiş ve çözümleri yapılmıştır. Çözüm sisteminde perde, sonlu elemanlar yöntemi ile çerçeve kısmı ise rijitlik matrisi yöntemi ile çözülmüş ve kesit tesirleri bulunmuştur. Sistemlerin çözümünde, perdeyi sonlu elemanlar yöntemi ile çözerken, eleman düğüm noktalarında iki veya üç serbestlik derecesi bulunan dikdörtgen elemanlar seçilmiştir. örnek çözümlerden elde edilen sonuçlar literatürdeki diğer metotlarla elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this post graduate research study, the calculation of combined frame and shearwa 11 -frame systems were examined. Two systems namely combined frame and shearwa 11- frame on different surfaces were studied. A computer program with FORTRAN IV was developped for both systems and their solvings were made. In the solving system the method of stiffness matrix for the frame part were applied and the stresses were found out. In the solutions of the systems, when solving the shear-Jwall with finite element method, rectangular elements having two or three degrees of freedooms in the element nodes were chosen. The results which obtained from solved examples were compared with the results of the other solution methods given in the literature.