Emaye malzemelere fotokatalitik özelliğin kazandırılması
Photocatalytic applications on enamel surfaces
- Tez No: 237271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
TiO2 `in fotokatalitik özelliği bir çok uygulamada kullanılmaktadır. Günümüzde pek çok alanda kullanılan emayeye fotokatalitik özelliğin kazandırılması ile hijyenik ortamlar sağlanmış olur. Bu çalışmada emaye malzemeye fotokatalitik özellik kazandırılması için TiO2 ile kararlı bir solüsyon hazırlanarak, hava basınçlı püskürtme sistemiyle emaye kaplanmıştır. Bu kaplama 550, 650, 750 ve 820 Cº lerde sinterlenmiştir. Karakterizasyonu x-ışınları difraktometresi (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM) , enerji saçınımlı x- ışınları spektrofotometresi (EDX) ve stereo mikroskop ile yapılmıştır. Daha sonra fotokatalitik aktivite ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Photocatalytic property of TiO2 is used in many application. Hygenic environment will be provided with photocatalytic effect applied enamels that are used in many application areas.In this study; a stable solution of TiO2 has been prapared and coated on enamel surface with air pressure spray method to obtain photocatalytic enamel. This coating has been sintered at 550, 650, 750 and 820 Cº. Characterization of this coating has been done by x-ray difractometer (XRD), scanning electron microscope (SEM), energy dispersive x-ray spactrofotometer (EDX) and stereo microscope. In the last step, photocatalytic activity tests have been done.