Üç boyutlu araç yükleme problemleri ve bir çözüm yaklaşımı
Three dimensional vehicle loading problems and a solution approach
  1. Tez No: 237272
  2. Yazar: MELEK ALTINAY AKSÖZEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Özellikle lojistik faaliyetleri olan firmalar için bir aracın kapasitesinden eniyi şekilde faydalanmak ve kullanılan araç sayısını azaltmak çok önemlidir. Daha düşük enerji ve daha az bir maliyetle, bir seferde daha çok ürünü sevk etmek için ürünler eniyi veya eniyiye yakın bir şekilde yüklenmelidirler. Günlük yaşamın en sık karşılaşılan problemleri arasında yer alan yükleme problemleri için yapılmış çalışmaların çoğunda, sadece araç eniyi şekilde doldurulmaya çalışılarak kullanılacak araç sayısı en küçüklenmeye çalışılmıştır. Ancak en az bunun kadar önemli bir diğer konu da aracın ürünleri sevkiyatı sırasında oluşacak olan maliyettir. Ürünlerin araçlara izlenecek rota dikkate alınarak, son giren ilk çıkar (LİFO) kuralına göre yerleştirilmesi koşulunun eklenmesiyle; işçilik, zaman kaybı ve buna bağlı olarak müşteri kaybı ile hasar maliyetlerinin önüne geçilecektir. Bu çalışmada, boş hacmin taşınmasından dolayı oluşan maliyetin yanı sıra bahsi geçen maliyetleri enküçüklemek amacıyla, üç boyutlu kesme problemlerinin özel bir durumu olan üç boyutlu araç yükleme probleminin sezgisel bir yaklaşımla çözülmesi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Utilizing a vehicle?s capacity in the best possible way and minimizing the number of vehicles that will be used is very important for logistic companies. To transport more goods with less energy and low cost, goods should be loaded optimally or at least near optimally. Most of the previous studies aimed minimizing of the used vehicle quantity and maximizing of utilization. But transporting cost at least as important as this. Adding of the first rule by considering routings, labor, time loss, customer loss and damage costs would be reduced. In this study; a solution approach for three dimensional vehicle loading problems which aims minimization of those costs including underutilization cost is developed.