Çeşitli makrofungus izolatlarının lakkaz üretim yetenekleri açısından değerlendirilmesi ve dekolorizasyon uygulamalarında kullanılabilirliği
Evalution of abilities of laccase production of some macrofungi isolates and utility of decolorization applications
  1. Tez No: 237270
  2. Yazar: SERAP GEDİKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasında basidiyomiset grubuna ait Polyporus arcularius (T438), Schizophyllum commune (T701), Clavariadelphus truncatus (T192), Pleurotus eryngii (M102), Ganoderma applanatum (M105), Trametes versicolor (D22), Cerrena unicolor (D30), Schizophyllum commune (D35), Ganoderma lucidum (D33),Pleurotus ostreatus (M119), Trametes hirsuta (T587), Polyporus arcularius (T761), Trametes versicolor (M96), Fomes fomentarius ( M100), Antrodia serialis (M101), Inonotus hispidus (M106), Lenzites betulina (S2), Stereum hirsutum (B3), Tapinella panuoides (SV2), Lentinus strigosus (D26) ve Trametes versicolor ATCC (200801) gibi bazı fungal türlerin lakkaz üretim yetenekleri beş farklı besiyeri ortamı (Stok Bazal Medium, Mikolojik Sıvı Besiyeri, Potato-Dekstroz Broth (PDB), Modifiye Vogel Ortamı ve Mikiashvili 2006 tarafından önerilen besiyeri) kullanılarak değerlendirilmiştir.Tarama çalışmasına göre Schizophyllum commune (D35), Cerrena unicolor (D30), Trametes versicolor (D22), Lentinus strigosus (D26) ve Trametes versicolor ATCC200801 türleri ile patates dekstroz broth (PDB) ve modifiye vogel ortamı (MVM) daha sonraki çalışmalar için seçilmiştir. Bu türlerin lakkaz aktiviteleri 15 gün süresince her gün ölçülmüş ve günlük aktivite değişimleri takip edilmiştir. Seçilmiş olan beş fungal türün lakkaz aktivitelerini iyileştirmek amacıyla PDB besiyerine CuSO4, gallik asit, amonyum tartarat, malt ekstrakt, arpa kepeği, buğday kepeği, Tween 80, veratril alkol, mannitol, P.nigra kozalağı gibi indükleyiciler ilave edilerek lakkaz aktivitelerindeki değişimler gözlemlenmiştir. Trametes versicolor ATCC (200801)'nin lakkaz üretim aktivitesi buğday kepeği ile yapılan indükleme çalışmalarında 12. günün sonunda 29.08 U/ml olarak bulunmuştur.Buğday kepeği içeren PDB'de üretilen Trametes versicolor (ATCC 200801) enziminin endüstriyel süreçlerde ve de çevresel atıkların biyolojik olarak yıkımında kullanılabilirliğinin araştırılması amacıyla ticari olarak satılan ve kotların boyanmasında kullanılan kot boyasının enzimatik olarak dekolorizasyonu çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, it was determinated potent laccase producers in some basidiomycetes strains including Polyporus arcularius (T 438), Schizophyllum commune (T 701), Clavariadelphus truncatus (T 192), Pleurotus eryngii (M 102), Ganoderma applanatum (M 105), Trametes versicolor (D 22), Cerrena unicolor (D 30), Schizophyllum commune (D 35), Ganoderma lucidum (D 33),Pleurotus ostreatus(M119), Trametes hirsuta (T 587), Polyporus arcularius (T 761), Trametes versicolor (M 96), Fomes fomentarius ( M 100), Antrodia serialis (M 101), Inonotus hispidus (M 106), Lenzites betulina (S 2), Stereum hirsutum (B 3), Tapinella panuoides (SV 2), Lentinus strigosus (D 26) and Trametes versicolor ATCC (200801) by using five different media.According to screening study, Schizophyllum commune (D35), Cerrena unicolor (D30), Trametes versicolor (D22), Lentinus strigosus (D26) and Trametes versicolor ATCC200801 strains and also potato dextrose broth (PDB) and modified vogel medium were selected for further studies. Also, laccase activities of these strains were determined per day period up to 15 day. Furthermore, the addition of laccase inducers as CuSO4, gallic acid, ammonium tartarate, malt extract, barley bran, wheat bran, tween 80, veratryl alcohol, mannitol, cone biomass of Pinus nigra to the potato dextrose medium of the selected five fungal strains can enhance laccase production.The laccase production activity of Trametes versicolor ATCC (200801) was found to be more than that of the other fungi examined with potato dextrose broth including wheat bran as 29.08 U/ml at 12th days of incubation period.In addition of fact that, commercial denim dye could be effectively decolorized by using culture filtrates of Trametes versicolor ATCC (200801) pellets grown in PDB including wheat bran.