Isparta yöresi saf, aynı yaşlı ve doğal Anadolu karaçamı [Pinus nigra Arnold subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] meşcerelerinde artım ve büyüme yönünden meşcere yaşı-sıklık ve bonitetin etkileri
Effects of stand age-density?site quality on increment and growth for pure, even-aged and natural anatolian black pine [Pinus nigra Arnold subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] stands in Isparta region
  1. Tez No: 237282
  2. Yazar: BİRCAN ARIKAN TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR CARUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Isparta yöresindeki saf, aynı yaşlı ve doğal Anadolu karaçamı [Pinus nigra Arnold subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] meşcereleri için sıklığa bağlı hasılat tablosu düzenlenmiştir. Veriler, 143 örnek alandan elde edilmiştir. Örneklenen meşcerelerin yaşları 28-225, bonitet sınıfları I.-V. ve sıklık dereceleri ise 1.65-15.74 arasında değişmektedir. Düzenlenen sıklığa bağlı hasılat tablosu ile meşcere yaşı, bonitet endeksi ve sıklık derecelerinin fonksiyonu olarak kalan ve ayrılan meşcereye ilişkin büyüme elemanları tahmin edilebilmektedir. Elde edilen sonuçlar; temel büyüme yasaları ve literatür bilgileri ile uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a variable density yield table is constructed for pure, even-aged and Naturel Anatolia Black pine [Pinus nigra Arnold subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe ] in Isparta region. The data are obtained form 143 sample plots gathered. Stand age are 28-225, site index I.-V. and density degree 1.65-15.74. The growth components of main and removed stand can be estimated by density dependent yield table being functions of stand age, site index and density degree. The findings obtained from density dependent yield table were in agreement with the known rules and laws.