Endüstriyel gürültülerin incelenmesi çalışma koşullarına etkileri ve alınması gerekli önlemler
  1. Tez No: 23728
  2. Yazar: HÜRAY CAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYRETTİN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, endüstriyel gürültü, çalışma koşullarına etkileri ve alınması gerekli önlemler araştırılmıştır. Çalışma teorik ve deneysel olarak iki bölümden oluşmaktadır. Teorik bölümde, temel ses bilgisi, endüstriyel gürültü kaynaklarının ses gücü düzeyleri, gürültü kontrolü ve gürültünün etkileri incelenmiştir. Deneysel çalışmaların yer aldığı bölümde; ses şiddeti ve ölçülmesine ait bir deney düzeneği hazırlanarak çeşitli ölçümler yapılmış ve sonuçlar gürültü haritalarıyla belirlenmiştir. Bu deneylerden elde edilen sonuçlara göre; gürültü ölçümlerinde ses basıncı yerine ses şiddeti kullanılmasının avantajları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been searched industrial noise and its effect to working positions, and precaition. This study is consist of two section as teorical and practical In teorical section; basic sound knowledge, industrial noise sources' sound power, control of noise and effect of noise has been examined. In section which there is practical studies; different measure has done using experiment set or noise intensity measuring, and noise map3 has been determined. Acording to conclusions of experiments; in noise measuring, advantage of sound intensity in stead of sound pressure observed.