Burdur tarihi kent dokusunun incelenmesi
Analysis of historical urban areas of Burdur
  1. Tez No: 237311
  2. Yazar: SEDA ŞİMŞEK TOLACI
  3. Danışmanlar: DR. MİNE TANAÇ ZEREN, YRD. DOÇ. DR. Ş. GÜLİN BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Burdur Kenti'ndeki Hacılar Höyüğü'nde yapılan kazılar sonucunda, kentin varoluşunun, M.Ö. 7000-7500 yıllarına kadar uzandığı ortaya çıkmıştır. Varoluşundan, günümüze kadar olan süreçte, kent farklı kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde mevcut olan tarihi kent dokusu da bu süreç içerisinde gelişmiştir. Belli dönemlerde, farklı toplumların yaşamış olduğu kentte, bir çok değişik üslupta yapılar meydana gelmiştir. Bu yapılardan bir bölümü korunup günümüze kadar uzanmış, ancak bir bölümü yok olmuştur.Burdur Tarihi Kent Dokusu, işlevsel farklılık nedeniyle, `Tarihi Ticari Merkez' ve `Etkileşim Geçiş Sahası' olarak ayrılmıştır. Çalışmada öncelikle, Tarihi Ticari Merkez'e ilişkin veriler incelenerek, bu bölgedeki hakim plan tipleri ve cephe kurguları belirlenmiştir. Daha sonra, `Etkileşim Geçiş Sahası' olarak adlandırılan konut alanındaki evler, tescil fişlerinin yardımıyla incelenmiş ve gruplandırılmıştır. Gayrimüslim, Etkileşim ve Türk evi olarak gruplandırılan evlerden, Türk Evleri; 5 farklı parametre ile incelenmiştir.Bu çalışma, daha önce tescilli yapılarına dair hiçbir detaylı çalışmanın yapılmadığı kentteki, önemli sivil mimarlık örneklerinin, özelliklere de Burdur Türk Evleri için bir kaynak oluşturması açısından önem taşımaktadır.Anahtar Kelimeler : Koruma, Tarihi Doku, Burdur, Türk Evi
Özet (Çeviri)
After the excavation carried on in Hacılar Mound of Burdur, it has been understood that the existence of the city is calculated that B.C 7000-7500. Meanwhile from the existence to nowadays, city has hosted different cultures. Today?s historical urban area has developed in this period. In the city where different societies lived, a lot of different constructions had been built. Some of these buildings are survived by protection, while some of them got extinct.Because of functional differences, Historical urban area of Burdur is composed of ?Historical Trade Center? and ?Interaction Transition Region?. Initially, by analysing data of Historical Trade Center, dominating planning styles and aspect fictions are determined. After then houses of Interaction Transition Region, had been grouped and analysed by help of registration cards. After grouping all houses as Non-Muslim, Interacated and Turkish styles, Turkish styles analaysed by five different parameters.This work has to be considered as an important source for civil architectural samples of Burdur Turkish Houses in a city where there is not enough sources about registered buildingsKey Words : Conservation, Historical Area , Burdur, Turkish House