Tarihi mekanlarda kentsel dönüşüm uygulamaları:Balat örneği
Urban transformation applications at historical places: Balat instance
  1. Tez No: 237323
  2. Yazar: İZZET DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMİN FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Teknik Eğitim, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Technical Education, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tarihi mekanlar, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve zamanla çöküntü sürecine girmişlerdir. Günümüzde bu tarihi mekanlarda nasıl geri kazanım sağlanacağı hakkında çalışmalar yapılmaktadır. Bu süreçte, geniş bölgelerde kentsel dönüşüm eylemleri kullanılmaktadır.Tarihi mekanlarda uygulanan kentsel dönüşüm eylemlerinde önem arz eden faktörler; uygulamaların fiziksel, sosyal, ekonomik yönlerden fayda ve gelişim sağlayabilmesidir.İstanbul Tarihi Yarımada'da bulunan Balat semtinin, tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Balat semtinde artık bozulma sürecine girmiş bir tarihi doku vardır.Bu tezin kapsamında Balat ve çevresi ele alınmakta ve kentsel dönüşüm projeleri üzerinde durulmuştur. Bu konudaki mevcut projeler incelenmiştir. Böylece, tarihi mekanlardaki kentsel dönüşüm uygulamaları hakkında literatüre katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Historical places, have hosted a lot of civilization and undergone a breakdown process over time. Studies have recently been conducted about how to recover these historical places. In this process, urban transformation actions have been used on wide areas.Important factors of urban transformation actions at historical places; applications can make developments and benefits physically, socially, economically.Balat district, located in the historical peninsula of İstanbul, dates back to ancient times. Balat district has now a historical tissue undergone a breakdown process.In this thesis, Balat and its nearby was studied and urban transformation projects were emphasized. Projects available on this subject were examined. In this way, literature was contributed through urban transformation actions at historical places.