Konya ekolojik şartlarında M9 elma anacına aşılı farklı elma çeşitlerinde aşılama yöntemleri ve zamanlarının aşı başarısı fidan verimi ve kalitesi üzerine etkileri
The effects of different budding methods and time on budding success sapling quality and yield budded apple varieties on M9 apple root-stock under Konya ecological conditions
- Tez No: 237335
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI KALYONCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Konya ekolojik şartlarında elma (Malus communis L.) fidanı üretiminde iki ayrı zamanda yapılan durgun göz aşılarının farklı çeşitlerde aşı başarısı, fidan gelişimi ve kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırmada M 9 klon anacı üzerine, Golden Reinders, Pink Lady, Royal Gala, Jonagold Novajo ve Elise elma çeşitleri, T göz, Yongalı göz, ve Ters T göz aşı yöntemleri kullanılarak 15 Ağustos ve 15 Eylül tarihlerinde aşılanmıştır. Yapılan gözlemlerde, tüm çeşitlerde iklimden kaynaklanan olumsuz etkiler görülmemiştir. Aşı tutma ve sürme oranları bakımından aşı zamanları, aşı yöntemleri ve çeşitler arasında istatistiki olarak önemli farklılıkların olmadığı, aynı zamanda bu faktörler arasında interaksiyon olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study aimed to carry out effects of budding methods, budding time and variety on budding success and sapling quality on budded apple (Malus communis L.) saplings on M9 apple rootstock under Konya ecological conditions. Golden Reinders, Pink Lady, Royal Gala, Jonagold Novajo and Elise varieties budded on M9 rootstock using T budding, chip budding and reverse T budding techniques in early (August 15th) and late (September 15th) times.Any damage of extreme climatic conditions on shootings couldn?t observe. There was no significant effect of budding times, budding techniques and varieties for budding success ratio and shooting ratio of succeeded budding. Budding success ratio means found out for Golden Reinders, Pink Lady, Royal Gala, Jonagold Novajo and Elise varieties 93.3 %, 96.7 %, 93.9 % 93.9 % and 93.3 % respectively.