Kırsalda kadın istihdamını etkileyen faktörler ve yaşam kolaylaştırıcı faaliyetler- ?Seydişehir ilçesi örneği?
The factors affecting woman employment and facilitate activities for their life- Konya district in Seydisehir province
  1. Tez No: 237334
  2. Yazar: NURCAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Konya ili Seydişehir ilçesinde kadınların yaşamlarını kolaylaştırıcı düzenlemeler ve kadın işgücü kullanımını etkileyen faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler, Seydişehir ilçesinin 5 köyünde tabakalı örnekleme yöntemine göre seçilen 78 hanede yapılan anketler ile elde edilmiştir.Araştırma sonucunda; kadınların %60'ı yöreye merkezi ısıtma sistemi kurulması ile genel anlamda, %44'ü tarımsal faaliyetlerde yardımlaşma sağlanması ile bitkisel ve hayvansal üretimde, %37'si elektrikli ev aletlerinin kullanılması ile hane içinde yaşamın büyük ölçüde kolaylaşacağını belirlemişlerdir. Araştırma bölgesindeki kadınların yoğun olarak sadece tarımsal üretimde değil, aynı zamanda hane içinde çalışmakta ve kadınların ev işleri, ekmek yapımı, tarla-bahçe işleri, su taşıma, hayvan bakımı gibi günlük rutin işler dışında kışlık yiyecek hazırlığı, yakacak temini gibi işleri de aksatmadan yürüttükleri tespit edilmiştir. Kadınların, %48'inin işgücüne katılımını etkileyen en önemli ekonomik faktör gelir seviyesi, %36'sının işgücüne katılımı etkileyen en önemli sosyal faktör eğitim düzeyi olarak belirlenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Kadın işgücü, yaşam kolaylaştırıcı faaliyetler, ekonomik faktörler, sosyal faktörler, Seydişehir
Özet (Çeviri)
The factors affecting woman employment and facilitate activities for their life were investigated in this study in Seydisehir, Konya. The data were collected from 78 questioners which applied to randomly selected household in 5 villages in Seydisehir.Results of the study, 60% of the woman indicated establishing central heating system, 44% of woman point out the importance of collaboration in agricultural activities, and 37% of them increasing the use of electronic machines in household as significant variables for easy life in rural. Woman in the research area not only working agricultural activities, but also they work on household activities as well as preparing food and heading wood for winter. The constricts of woman employment were explained income as economics, education level as social factors by 48%, and 36% of the woman respectively.KEY WORDS: Woman work force, living facilitative activities, economics factors, social factor, Seydisehir