Kalıcı mıknatıslı senkron motorun kontrolü
Control of permanent magnet synchronous motor
  1. Tez No: 237338
  2. Yazar: FATİH ALPASLAN KAZAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında Matlab/Simulink paket programı kullanılarak KMSM'nin alan yönlendirmeli vektör kontrol yöntemine dayalı simülasyonu yapılmıştır. Simülasyon sonuçları Lenze firmasına ait MCS 06C41 ürün koduyla üretilen 0,25 kW'lık KMSM, EVS9322-ESV004 kodlu motor sürücüsü ve Global Drive Control arayüz programı kullanılarak test edilmiştir. Simülasyondan elde edilen değerler deneysel çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Sürücünün alan yönlendirmeli vektör kontrol yöntemine göre tasarlanmış olması nedeniyle simülasyonda da alan yönlendirmeli kontrol yöntemi tercih edilmiştir. Oluşturulan Simulink modeli ilâve olarak 1,1 kW'lık bir KMSM üzerinde denenerek modelin geçerliliği sınanmıştır. Yapılan bu çalışma ile farklı güçlerdeki KMSM'lerin, farklı yüklere vereceği akım, hız ve moment tepkilerini deneysel çalışma yapmadan inceleyerek tasarım ve geliştirme çalışmalarına katkıda bulunmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a simulation of permanent magnet synchronous motor (PMSM) based on field oriented vector control was done by using Matlab/ Simulink packet program. The results were tested via MCS 06C41 coded 0,25 kW PMSM, and EVS9322-ESV004 coded motor driver both of which were produced by Lenze Company. Additionally, Global Drive Control interface program was also used in order to test the results. After simulation, the acquired data was compared with experimental studies. As the driver was designed according to the process of field oriented control, field oriented control was also preferred during the simulation. The simuling model was also tested on a 1.1kW PMSM in order to confirm the availability of the model.Via this research, it was aimed to examine different powered PMSMs? speed, torque and current response under different load conditions without depending on experimental studies, and subsequently providing contributions for design and development studies.